Diety 19.03.07

DIETNÍ PLÁN PRO ŽENY NA 10 DNÍ

1.den

1 rohlík + 10 dkg šunky + 20 dkg kedlubny

Guareta® výživná tyčinka jogurt

Guareta® rajská polévka v prášku

DietLine® omeleta v prášku

2.den

DietLine® omeleta v prášku

10dkg pečené vepřové kotlety + 15dkg vařených brambor + 20 dkg okurkového salátu

Guareta® čokoládový pudink v prášku

Guareta® houbová polévka v prášku

3.den

10 dkg moravské uzené + 5dkg chleba + 20 dkg okurky

Guareta® výživná tyčinka čoko

DietLine® omeleta v prášku

Guareta® rajská polévka v prášku

4.den

DietLine® omeleta v prášku

Guareta® výživná tyčinka jablko

Guareta® čokoládový pudink v prášku

15 dkg tvarohu jako Budapešť + 5 dkg chleba + 20 dkg papriky

5.den

Guareta® vanilkový pudink v prášku

Guareta® hrachová polévka v prášku

DietLine® Sport

proteinová tyčinka kokos

10 dkg hovězího na česneku + 15 dkg vařených brambor + 20 dkg špenátu

6.den

1 bílý jogurt se sníženým obsahem tuku + 10 dkg jablek + 3,5 dkg corn flakes

Guareta® výživná tyčinka jogurt

DietLine® omeleta v prášku

Guareta® rajská polévka v prášku

7.den

DietLine® omeleta v prášku

Guareta® čokoládový pudink v prášku

Guareta® houbová polévka v prášku

10 dkg pečených kuřecích prsou + 15 dkg vařených brambor + 20 dkg brokolice

8.den

5 dkg chleba + 5 dkg 40% sýru Eidam + 20 dkg rajčat

Guareta® hrachová polévka v prášku

DietLine® Sport

proteinová tyčinka kokos

Guareta® vanilkový pudink v prášku

9.den

Guareta® výživná tyčinka smetana

10 dkg pečených krůtích prsou + 15 dkg bramborové kaše + 15 dkg mrkvového salátu

DietLine® omeleta v prášku

Guareta® houbová polévka v prášku

10.den

Guareta® vanilkový pudink v prášku

Guareta® hrachová polévka v prášku

Guareta® výživná tyčinka kapučino

10 dkg grilovaného kuřete + 5 dkg chleba + 20 dkg okurky

Upozornění: 30 minut před konzumací každé porce užívejte tyto doplňky stravy s obsahem vláknin Guareta® SlimLinea prášek (3x denně) a Guareta® EasySlim tablety k rozpuštění v ústech (1x denně).

Při redukční dietě doporučujeme vypít denně 1,5 - 2,0 l tekutin ve formě vody či neslazené minerálky nebo sodovky. Příjem tekutin je možné částečně nahradit čajem nebo kávou, pokud netrpíte zácpou a nezakázal vám je lékař.
Nedílnou součástí redukčního režimu je přiměřené zvýšení pohybové aktivity. Je možno doporučit chůzi, jízdu na kole a plavání ve vyhřátém bazénu.

Změňte své návyky

Někdy je méně více. To platí i při hubnutí. Uvidíte, že když se budete držet našich zásad, i ručička na váze si "dá říct".

1. Jezte o samotě

Ve společnosti obvykle chutná lépe, a proto se lehce stane, že toho v restauraci sníte víc, než jste původně chtěla. Jezte proto raději o samotě. Sedněte si pohodlně na příjemné místo a každé sousto si pořádně vychutnejte. Namísto každodenní televizní kulisy si pusťte příjemnou hudbu.

2. Vzdejte se dezertu

Nahraďte dezert raději 100 g libovolného ovoce. Můžete tak ušetřit až 1 260 kJ! Uvidíte, že se to brzy objeví na vaší postavě.

3. Vybírejte si dobroty

Raději si dejte kousek drahé, kvalitní čokolády než celou tabulku té laciné. Vybírejte z hořkých chutí - jsou mnohem intenzivnější a rychleji nasytí než klasické mléčné.

4. Úplně bez tuku to nejde

Nezapomínejte, že správně vyvážená strava vyžaduje i určité množství "dobrého" tuku. Ten se nachází v rybách, avokádu, oříškách a obilninách, ale také třeba v olivách. Denní dávka tuku by neměla přesáhnout 30 g.

5. Váhu odstraňte z dohledu

Važte se jen jednou za měsíc. Spíš než na váhové úbytky se zkuste soustředit spíš na to, jak vám sedí oblečení a co říká zrcadlo. Nebudete zbytečně ve stresu, který zpravidla podněcuje k jídlu.

6. Chytře v restauraci

V restauraci se zřekněte jediné věci - svého oblíbeného chleba. Předkrm si dejte raději bez této přílohy. Syté omáčky si nechte servírovat odděleně, abyste si mohla sama dávkovat jejich množství.

7. Najděte si svůj rytmus

Už byste mohla vědět, zda vám vyhovuje jíst spíše menší porce častěji za den, nebo naopak větší porce s delším časovým odstupem. Zařiďte se podle toho, biorytmus každého těla je jiný.

9. Myslete pozitivně

Naplno si vychutnejte to, co jíte a nesmutněte po sladkostech, které jste si odepřela.

10. Nepanikařte!

Snědla jste něco tučného? Nepanikařte. S dostatečným odstupem po jídle se vydejte na dlouhou procházku, nebo jděte sportovat. Hlavně nezačněte náhle jíst všechno, co vám přijde pod ruku.

11. Mlsný jazýček

Někdy i nejpevnější vůle povolí a vaše chuť je silnější než vy. V tom případě si dejte kousek hořké čokolády nebo si udělejte šálek dobrého kakaa.

12. Jezte pravidelně

Pravidelnost ve stravování povzbudí nejen vaše stravovací návyky, ale také urychlí hubnutí. Nejlépe je jíst v intervalu tří hodin.

13. Jste malátná? Nemusíte být!

Možná bojujete s jarní únavou, nebo máte jen dočasně sníženou hladinu cukru v krvi. Jako první pomoc snězte ovoce, celozrnné pečivo nebo müsli.

14. Mléko jen v malých dávkách

Mléko má relativně vysokou hodnotu energie. Díky výživným látkám je skvělou potravinou, obsahuje však poměrně mnoho tuku. Mléko nikdy nepijte na žízeň, riskujete příjem zbytečného množství energie.

15. Změňte své návyky

Máte zvyk dát si v 11 hodin dopoledne kávu se sušenkami? Na koláčky zapomeňte a zkuste vypít namísto kávy raději ovocnou šťávu nebo neslazený čaj.

16. Hořčík pomáhá

Dostáváte před menstruací vlčí hlad? Vyřešte to tak, že sáhnete po vitaminech s vysokým obsahem hořčíku a vitaminu B6. Tato kombinace pomáhá vyrovnat hormonální výkyvy.

17. Vyhýbejte se sladkokyselým jídlům

Nemíchejte příliš mnoho chutí dohromady. Různé druhy aromatických jídel dezorientují chuťové buňky a vy sníte mnohem víc jídla než normálně.

18. Spočítejte si kilojouly

Začněte počítat kilojouly snědených potravin. Do měsíce získáte odhad, kolik kilojoulů má konkrétní jídlo a snadno si budete regulovat energetický příjem. Při hubnutí by se měl pohybovat kolem 5 000 kJ/den.

19. Malé hříchy povoleny

Naplánujte si jídelníček tak, aby se v něm našlo místo i pro vaše oblíbené jídlo. Nebudete mít špatné svědomí, ani pocit, že jste hřešila.

20. Méně solte

Čím méně soli používáte, tím lépe. Sůl totiž zadržuje vodu v těle, a to vašemu hubnutí rozhodně nepřidá.

Rýžová dieta

Základem rýžové diety je samozřejmě rýže. Avšak není rýže jako rýže. Na celém světě je pěstováno více než 9000 druhů této "chytré" potraviny, které se liší barvou, chutí nebo vůní... K těm nejznámějším patří bílá dlouhozrnná rýže, rýže basmati, jasmínová rýže nebo neloupaná celozrnná rýže s vysokým obsahem vlákniny. Držíte-li rýžovou dietu, musíte si umět vybírat. Jednotlivé druhy rýže se totiž od sebe zásadně liší. Čím? Glykemickým indexem. Co to znamená? Glykemický index potraviny rozhoduje mimo jiné o tom, za jak dlouho bude mít člověk opět hlad. Zjednodušeně řečeno uvádí, na jak dlouho daná potravina organismus zasytí. Pokud má potravina glykemický index vysoký, nezasytí nadlouho. Za chvíli dostanete chuť znovu jíst. Trápíte se a dieta vás přestane za pár dní bavit. To se vám však v případě tmavé rýže, která má glykemický index velmi nízký, stát nemůže. Proto ji zařazujte do svého jídelníčku daleko častěji než rýži klasickou.

Jakou rýži jíst?

Hnědá neboli natural rýže není průmyslově opracována (na rozdíl od rýže bílé), a proto obsahuje výrazně vyšší obsah vitaminů a minerálů podobně jako rýže parboiled, která se zpracovává při zvýšeném tlaku. Rýže neloupaná obsahuje kromě vitaminů vysoké množství vlákniny. Při rýžové dietě upřednostňujte rýži s nízkým GI (do 55) jako je natural a neloupaná. Tyto druhy rýže "šetří" váš inzulin a nepodporují ukládání tuků.

Rýžový den

Na rýžové dietě nejíte pouze rýži, a už vůbec ne v neomezeném množství. Denní dávka je maximálně 200 gramů rýže před uvařením, což je asi dvojnásobné množství rýže po uvaření, tedy asi 5-6 kopečků na den. Na rýžové dietě musíte dbát kromě výběru jednotlivých druhů rýže i na umírněnou konzumaci tuků. Zásadně omezte živočišné tuky a nahraďte je tuky rostlinnými. Ideální kombinací hlavního jídla na rýžové dietě je drůbeží nebo rybí maso, rýže se zeleninou a rostlinnými oleji, případně s ovocem jako moučník. Jde vlastně o modifikovanou nízkocholesterolovou dietu s nízkým obsahem živočišných tuků s převahou tuků rostlinných, známou také jako středomořská.

Ukázkový jednodenní jídelníček podle rýžové diety

Snídaně:

jogurt nebo polotučné mléčné výrobky jako tvrdý sýr či tvaroh + ovoce

Svačina:

kousek ovoce a kousek zeleniny

Oběd:

Rýže 1000x jinak - vařená rýže s kuřecím, krůtím nebo rybím masem, rýže s ovocem nasladko, mléčná rýže, rýže se zeleninou jako zeleninové rizoto, rýže jako doplněk zeleninového salátu s masem, rýže s masem a sýrem atd.

Svačina:

méně sladké ovoce jako např. jablko, nízkotučný sýr

Večeře:

Netučné mléčné výrobky zejména tvaroh + menší množství rýže + zelenina + tuňák s olivovým olejem (2x týdně)

Jednou týdně nahraďte dávku rýže malou porcí brambor.

Dieta proti celulitidě

Dieta_celulitidaZdravě hubnout neznamená jen být bez pocitu hladu, ale ještě by vám jídlo mělo chutnat. Dieta rozhodně ví, jak na to. speciálním jídelníčkem zároveň zastrašíte i vaši celulitidu, která se po takové dietě dá určitě konečně ústup.

Základními potravinami, které budete na týden nejvíce potřebovat, jsou tvaroh a brambory. Na jeden den si připravte 1/2 kg tvarohu a 1/4 kg brambor.

K tomu si pak podle vlastní chuti přidejte různé druhy ovoce (jahody, jablka, meloun, grapefruit, kiwi, nektarinky) a samozřejmě i zeleninu (okurku, rajčata, různé druhy salátů, květák, brokolici, ředkvičky, kedlubny, papriky, pórek). Při této stravě se vám nebudou v organismu tolik hromadit toxické látky, tělo se jich bude lépe zbavovat, stejně jako přebytečné vody. Nezapomínejte proto jejich vylučování podporovat dostatečným pitným režimem.

TVAROHOVÉ HODY

Netučný tvaroh je výborným pomocníkem při redukční dietě. Má málo kalorií (100 g/290 kJ), minimum tuku (80 g/100 g), ale především hodně bílkovin (19 g/100 g), a právě ty jsou hodně důležité. Tvaroh zasytí na dlouhou dobu a jeho výhodou je i to, že si jej můžete připravit naslano i nasladko. V kombinaci s čerstvým ovocem a zeleninou tělo získá vlákninu.

BRAMBORY ANO, ALE...

Dávejte si pozor na to, kolik jich sníte. Zatímco tvarohu, samozřejmě netučného, si při takové dietě můžete dopřát v podstatě neomezené množství, s bramborami buďte opatrnější. I když také ony jsou v dietě proti celulitidě důležité. Mají poměrně málo kalorií - 100 g/350 kJ, neobsahují cholesterol a jen minimum tuku (0,2 g tuku/100 g brambor). Obsahují ale sacharidy (18 g/100 g brambor), v tomto případě pomalu vstřebatelné, které vás více zasytí, navíc obsahují i bílkoviny rostlinného původu. Brambory se také podílejí na odvodňování organismu, obsahují spoustu důležitých živin, minerálních látek a především vitamin C. Přispívají k odstranění únavy organismu, pomáhají proti zácpě a posilují svaly. v

***

SNÍDANĚ

Nejvhodnější je netučný tvaroh s čerstvým ovocem. Kombinovat lze různé druhy ovoce (přednost pochopitelně mají ty méně sladké - grapefruit, jahody, kiwi, ananas, mandarinky, pomeranče, nektarinky, broskve), do tvarohu můžete přidat i 2 lžíce müsli. Tvaroh lze úspěšně kombinovat také se zeleninou (s okurkou, ředkvičkou, kedlubnou, olivami, pórkem, rajčaty) či čerstvými bylinkami (petržel, pažitka, řeřicha). Jako přílohu maximálně 1 plátek toastového chleba.

SVAČINA

Jestliže si ji dopřáváte dopoledne, opět by v ní mělo mít převahu ovoce (100 g), nebo 50 g netučného tvarohu a 50 g ovoce, nebo 125 g netučného tvarohu. V odpolední svačině by měla naopak převládat zelenina (pro svůj nižší obsah sacharidů, cukrů, a především nižší kalorickou hodnotu). Využívat můžete také nejrůznější ochucené tvarohy, které jsou u nás k dostání. Pozorně si ale přečtěte jejich kalorickou hodnotu i obsah tuku, pokud možno přednost dávejte těm, které obsahují jogurtovou kulturu.

VÁŠ NÁPOJOVÝ LÍSTEK

1. pitná pramenitá voda (alespoň 2,5 l denně)
2. méně sycená minerální voda
3. bylinkový čaj
4. acidofilní mléko, mléčné probiotické nápoje
5. kávu spíše výjimečně
6.zapomeňte na sladké limonády, džusy, silný černý čaj

Tip1: Tvarohu se nebojte, prospěje vaší postavě a pomůže obrnit organismus proti vzniku osteoporózy.

Tip 2:Brambory libovolně kombinujte s jakoukoli zeleninou, skvěle chutnají zapečené s rajčaty a pórkem.

Tip 3:Rozplánujte si, co budete při bramborové dietě potřebovat, abyste nebyla zaskočená, že vám něco chybí a „nevhodnou“ potravinou si dietu nepokazila. Denní menu by se mělo skládat ze snídaně, oběda, večeře a jedné svačiny (není důležité, zda dopolední či odpolední). Denní energetický příjem by se měl pohybovat do 5000 kJ.

19.9.2006 | Jana Knaislová

Dělená strava

Princip dělené stravy vlastně nefunguje. Přesto s tímhle jídelníčkem dozajista zhubnete. Proč?

Dělená strava je založena na teorii údajně lepšího trávení a následného spalování oddělených složek potravy. Výsledkem má být výrazný úbytek na váze, který je podpořen právě lepším spalováním oddělených složek stravy. Tak jednoduché to však není.

Důkazy neexistují

V současnosti neexistuje jediný vědecky ověřený důkaz, že strava se lépe tráví a vstřebává, pokud jsou v jídle pouze cukry spolu s tuky nebo jen bílkoviny spolu s tuky. Přesto podle mnohých tato dieta funguje a má výrazný vliv na úbytek hmotnosti.

Dříve dělená strava rozdělovala dny v týdnu na "kytičkové" a "zvířátkové", nyní se prosazuje spíše dělení v rámci jednoho dne a pokrmu. Všechny zákonitosti lidské fyziologie však ukazují, že tělo při příjmu potravy vylučuje všechny enzymy. Tedy ty, co tráví bílkoviny, i ty, které tráví cukry. Tělo tedy neodlišuje sacharidy a bílkoviny ve stravě. Stejně tak téměř nenajdeme čistě sacharidové a bílkovinné potraviny. Proto striktně vzato, dělená strava vlastně neexistuje.

Jednoduché počty

Existuje totiž jen velmi málo čistě jednodruhových (cukry, tuky, bílkoviny) nebo povolených dvoudruhových potravin (cukry + tuky, bílkoviny + tuky). Pokud bychom šli tedy v dělení stravy do důsledku, získali bychom jen velmi úzké spektrum potravin, z nichž bychom mohli vybírat. Dokonce i pečivo, těstoviny nebo rýže obsahují určité množství bílkovin, které se nesmí podle této diety s cukry míchat.

Kouzlo nechtěného

Dělená strava má ale několik nezanedbatelných pozitivních přínosů. Rozhodnete-li se pro dělenou stravu, musíte přemýšlet o tom, co jíte, a svůj jídelníček tak postupně výrazně "ozdravíte". Jste nuceni zařazovat do stravy velké množství potravin bohatých na rozpustnou, a především nerozpustnou vlákninu, jejímž zdrojem je zejména zelenina. Zelenina kromě nerozpustné vlákniny nenese navíc téměř žádnou energii (v porovnání například s pečivem) a přitom organismus zasytí na poměrně dlouhou dobu. A právě tento efekt pak vede ke zhubnutí. Sníte tedy na objem stejně, ale do těla dodáte výrazně méně energie. Tělo vlastně hladoví (ale bez pocitu hladu), a tak musí sáhnout do energetických rezerv.

Výhody

  • principy dělené stravy vás nutí konzumovat poměrně velké množství zeleniny
  • výrazně se tak snižuje energetický příjem stravy, a tím také riziko obezity
  • dělená strava je bohatá na vlákninu (snižuje tak riziko rakoviny tlustého střeva)

Rizika

  • v knihách předepsané jídelníčky jsou často energeticky poměrně chudé a nedodávají organismu všechny potřebné živiny a minerály
  • špatné pochopení principů dělené stravy může vést i velkému nárůstu hmotnosti kvůli volbě vysokoenergetických potravin
  • u řady žen urychluje dělená strava vznik mentální anorexie

Ukázkový jednodenní jídelníček podle dělené stravy

Snídaně:

Sacharidové jídlo: 1 krajíc celozrnného chleba nebo celozrnná houska, tence namazat rostlinným tukem a tence medem, nebo čerstvé ovoce (kromě banánů, fíků a datlí)

Svačina:

Bílkovinné jídlo: 250 ml polotučného mléka nebo 200 ml zakysaného mléčného výrobku (kyška, kefír, zákys)

Oběd:

Bílkovinné jídlo: 150 g libového masa nebo 150-200 g ryb + 400 g zeleninového salátu + malá lžička olivového oleje (varianta: filé na paprice + strouhaný sýr + zelenina)

Svačina:

Sacharidové jídlo: Müsli tyčinka s ovocem

Večeře:

Bílkovinné jídlo: Hráškové palačinky - 1 hrnek sterilovaného hrášku, 4 vajíčka, 3 lžíce sušeného mléka, sůl, slunečnicový olej na potření pánve + zelenina

Dieta podle ročních období

rocni_obdobiChcete si usnadnit hubnutí? Zkuste dodržovat jídelníček podle zásad sezonní diety. Není to vůbec nic složitého. Stačí, když se budete řídit aktuálním ročním obdobím. uvidíte, jak taková strava vašemu organismu prospěje.

Přizpůsobovat skladbu svého každodenního menu podle toho, zda právě panuje léto nebo zima, je v našich zeměpisných podmínkách do určité míry vlastně nutností. A funguje to tak už tisíce let. Ročním obdobím se totiž museli řídit i naši dávní předkové, kteří tím, co našli nebo ulovili v přírodě, živili nejen sebe, ale i celé společenství. Proto u nich na jaře a v létě převládala čerstvá strava převážně rostlinného původu, s příchodem chladnějšího počasí, kdy vegetace odpočívala, konzumovali především energeticky vydatnou stravu, která jim dodávala sílu. Podobně si můžete uspořádat i svůj celoroční dietní plán.

PODZIM

V tomto přechodovém období organismus průběžně čerpá z energie získané v létě, ale zároveň se už musí připravovat na zimu. Postupně se krátí dny, ubývá sluníčka a nižší teploty získávají navrch. Pro lidský organismus to neznamená nic příjemného, natož pozitivního. Proto s tím počítejte i při sestavování svého dietního menu. Současně pracujte také na posílení imunity, abyste později v zimě mohla všudypřítomným dotěrným virům s úspěchem odolávat.

CO JÍST:

Využívejte stále možnosti pestrého výběru sezonního ovoce a zeleniny.

Podzim je obdobím jablek. Ty jsou bohaté na vitamin C i vlákninu. Proto využijte rozmanité nabídky a konzumujte jedno jablko denně. Jablka lze navíc připravovat na různé způsoby, včetně tepelné úpravy, takže nemusíte mít obavy, že se vám „přejedí“. Také plody slunce, neboli hroznové víno, prospívá zdraví při umírněné konzumaci. Dodají tělu potřebný draslík, odvodňují, čistí ledviny a močové cesty. Dovedou úspěšně bojovat i s únavou a nervozitou. Bude-li počasí přát houbám, vyrazte si na ně do lesa. Svému zdraví tak prospějete hned dvakrát - procházkou na čerstvém vzduchu a ještě si domů přinesete zdravý oběd. Houby jsou totiž v této době pro dietu ideální - mají nízkou energetickou hodnotu, obsahují minimum tuku a žádný cholesterol.

KDYŽ VÁS HONÍ MLSNÁ:

Zkuste sušená dýňová nebo slunečnicová semínka. Jsou bohatá na stopové prvky i vlákninu.

NEPODCEŇUJTE POLÉVKY

Konzumovat je můžete po celý rok, jen dbejte na jejich pokud možno dietní úpravu. Nejvhodnější jsou zeleninové, ale zapomeňte na zahušťování jíškou. Na podzim a v zimě připravujte polévky hutnější (snadno je zahustíte rozmixovanou zeleninou), po zbytek roku jsou vhodnější lehké zeleninové vývary. K dochucení používejte nejlépe čerstvé bylinky (pažitku, petrželovou nať).

rocni_obdobi

ZIMA

Toto mrazivé období dietě zrovna příliš nenahrává. Metabolismus člověka totiž oproti dalším ročním obdobím pracuje pomaleji a organismus potřebuje větší zásoby energie, které si pochopitelně také bedlivě střeží. Také se mu to ve většině případů bohužel daří. A to nejen díky vánočním svátkům, které do tohoto období spadají... Správná skladba potravin přispěje k vitalitě a svěžesti, kterou právě v nejstudenějších měsících roku člověk potřebuje nejvíce.

CO JÍST:

Tělo vyžaduje větší porce, tak mu vyjděte vstříc a dopřejte mu je. Ale pozor na jejich složení! Rozhodně to neznamená dát si k snídani navíc dva rohlíky silně namazané máslem a po obědě ještě velký dort se šlehačkou. Organismus sice sacharidy potřebuje, ale myslete přitom na svou postavu i své zdraví a kombinujte je nejlépe s bílkovinami. Snídejte jogurt s cereáliemi a čerstvým ovocem, případně plátek celozrnného chleba. Tělu dodáte potřebnou energii, vitaminy a minerály, které mimo jiné pozitivně ovlivňují koncentraci (vitamin B12) a mají antistresové účinky (hořčík). Využívejte nízkotučný tvaroh a připravte si z něj pomazánky (se šunkou, s ředkvičkami, s petrželkou). Na povzbuzení unaveného organismu si ráno před snídaní vymačkejte čerstvou šťávu z pomerančů, grapefruitů nebo mandarinek. Vhodné jsou mléčné zakysané nápoje, kefír, heřmánkový čaj. Nezapomínejte ani na rýži, mořské a sladkovodní ryby, kuřecí maso.

KDYŽ VÁS HONÍ MLSNÁ:

Potřebné tuky a bílkoviny tělo získá z ořechů. Proto místo sladkých sušenek nebo čokolády raději sáhněte po směsi z nesolených a nepražených oříšků (arašídy, vlašské ořechy, mandle, kešú, para ořechy).

rocni_obdobi

JARO

Předejděte nepříjemné jarní únavě pravidelným zásobováním těla vitaminy - nejlépe v podobě syrového ovoce či zeleniny (citrusové plody, papája, paprika, křen, rajčata, brokolice, kysané zelí). Vitamin C nejenže posiluje imunitní systém a napomáhá tělu účinně se zbavit únavy, ale také přispívá k rychlejšímu spalování tuků. Proto je při dietě ve stravě naprosto nepostradatelný.

CO JÍST:

V této době není dobré zatěžovat organismus hutnými a těžko stravitelnými jídly. Zvláště počátkem jara se tělo postupně probouzí ze zimního „úspornějšího“ režimu a těžká strava mu nedělá dobře, zbytečně jej unavuje a ještě víc vysiluje. V jídelníčku by proto měly raději převažovat lehčí a nízkotučné pokrmy - jezte kuřecí maso, netučné ryby, luštěniny a hodně zeleniny (brokolice, cuketa, chřest, květák, lilek, mrkev, ředkvičky). Dobře mu udělají i bylinkové čaje.

KDYŽ VÁS HONÍ MLSNÁ:

Zobněte si hrstku sušeného ovoce. Obsahuje sice hodně cukru, ale na další sladkosti už vás přejde chuť a nebudete si zbytečně zvyšovat celkový denní energetický příjem. Sušené ovoce má zároveň vysoký obsah prospěšné vlákniny a draslíku.

rocni_obdobi

LÉTO

Léto je nejvhodnější dobou k zahájení hubnutí. Právě v tomto období je na trhu nejvíce sezonního ovoce a zeleniny, v horkém letním počasí mnohdy ani chuťové buňky netouží po ničem jiném než po vodě a lehkém jídle. Tak toho využijte. Jezte stravu bohatou na sacharidy, ale bez moučných jídel. Na minimum omezte příjem tuků. Pokud možno se vyvarujte kaloricky vydatných a mastných jídel, jejich zpracování v horkém počasí totiž zbytečně organismus zatěžuje.

CO JÍST:

Především čerstvé sezonní ovoce a zeleninu, v horku zejména s vyšším obsahem vody (meloun, jahody, okurka, rajčata, ledový salát, papriky, chřest), tvaroh, nízkotučné sýry, tofu, luštěniny, kuřecí maso, sladkovodní ryby. Nebojte se zapojit svou fantazii, zkuste kombinovat domácí ovocné plody s exotickými.

KDYŽ VÁS HONÍ MLSNÁ:

Dejte si ovocnou zmrzlinu bez přídavku smetany nebo sladší ovoce. Připravujte si různé saláty z čerstvého ovoce. Vychlazené chutnají výborně a skvěle vás osvěží.

Tip:I během sezonní diety jezte čtyřikrát až pětkrát denně, večer dávejte vždy přednost lehčím, dobře stravitelným pokrmům.

20.10.2006 | Jana Knaislová

Dieta podle krevních skupin

dieta_krevni_skupinyA, B, AB A SAMOZŘEJMĚ 0 - ČTYŘI KREVNÍ SKUPINY, ČTYŘI RŮZNÉ ZPŮSOBY STRAVOVÁNÍ. MŮŽE DIETA „UŠITÁ NA MÍRU“ PODLE VAŠÍ KREVNÍ SKUPINY FUNGOVAT?

Vroce 1998 vyšla kniha dr. D'Adama Výživa a krevní skupiny - 4 krevní skupiny, 4 diety. Sice pro dietu podle krevních skupin chybí podpora ze strany velkých klinických studií, to ale nebrání tomu, aby byla oblíbená u tisíců lidí po celém světě. Je na vašem posouzení, zda by vám tato strava vyhovovala, nebo byste se do ní nikdy nepustili...

Charakteristika jednotlivých skupin

1. MASO A DRŮBEŽ (DOPORUČUJE SE VŽDY LIBOVÉ, NETUČNÉ MASO)

Krevní skupina 0 - strava pro tuto krevní skupinu 0 by měla obsahovat živočišné bílkoviny, zejména pak maso, protože jejich žaludek s vysokým obsahem trávicích kyselin maximálně využívá proteiny z masa. Lidé s krevní skupinou 0 by tedy měli velmi často konzumovat veškerou drůbež, uzeniny se ovšem nedoporučují. Co ale mají dělat vegetariáni s krevní skupinou 0? Autor jim doporučuje začít jíst maso, ovšem postupně.

Krevní skupina A - lidé s krevní skupinou A mají být vegetariány, náhražkou masa mají být sójové bílkoviny. Přípustné je jen občas libové kuřecí maso.

Krevní skupina B - velmi prospěšné je maso králičí, jehněčí, skopové a zvěřina, mezi neutrální se řadí telecí, hovězí a krůtí. Uzeniny patří mezi potraviny zakázané.

Krevní skupina AB - velmi prospěšné je maso krůtí, králičí, jehněčí a skopové a mezi neutrální patří maso bažantí a játra.

2. RYBY A MOŘSKÉ PRODUKTY

Krevní skupina 0 - doporučují se konzumovat 3-5x týdně, což je ovšem podle odborníků až moc, zejména pokud by šlo o tučné ryby. Sladkovodní ryby kupujte raději čerstvé.

Krevní skupina A - maso ryb by měli lidé s krevní skupinou A jíst 3-4x v týdnu, zajímavé je, že by se měli vyhnout jemnému bílému masu (halibut, mořský jazyk, platýs), protože obsahují dráždivé lektiny. Ženám se jako prevence rakoviny prsu doporučují hlemýždi. Obecně se doporučují tučné mořské ryby jako prevence srdečních chorob.

Krevní skupina B - pro tuto skupinu se ryby velmi doporučují, velmi prospěšné je maso makrely, lososa, sardinky, tresky, halibuta, hejka, tresky, štiky, mezi tyto potraviny patří i jikry a kaviár. Mezi neutrální je zařazen kapr, okoun, sumec, sleď i tuňák.

Krevní skupina AB - velmi prospěšné je maso tuňáka, tresky, makrely, mořského pstruha, nebo mořští měkkýši, neutrální je maso kapra, okouna, lososa, zakázaný je halibut, uzený losos, chobotnice, úhoř, platýs, humr, krab nebo žáby.

3. MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY

Krevní skupina 0 - mléko není vůbec vhodné. Doporučují se jen některé sýry, jako mozzarella a feta, vhodné jsou kozí sýry. Naopak jsou vhodné veškeré sójové výrobky, které nahradí ve stravě mléčné výrobky.

Krevní skupina A - nedoporučuje se většina mléčných výrobků, předpokládá se častější výskyt špatného trávení mléčného cukru u lidí s touto krevní skupinou. Malé množství zakysaných mléčných výrobků se toleruje a naopak se doporučuje v co největší míře konzumovat sójové mléko a výrobky z něj.

Krevní skupina B - má velký výběr v mléčných výrobcích, kdy mezi prospěšné jsou zařazeny jogurty z kravského mléka, tvaroh, kefírové mléko, nízkotučné mléko, cottage, ricotta, feta, kozí mléko a kozí sýry, mezi neutrálními potravinami najdeme tvrdé sýry, hermelín, plnotučné mléko, máslo, sójové mléko a sójový sýr.

Krevní skupina AB - doporučení ohledně vhodných potravin je podobné jako u krevní skupiny B, mezi zakázané jsou řazeny naopak hermelín a veškeré plísňové sýry, plnotučné mléko, podmáslí a zmrzlina.

4. VEJCE (POČÍTAJÍ SE I VEJCE PŘIDANÁ DO PEČIVA APOD.)

Krevní skupina 0 - doporučení je velmi nevhodné až nebezpečné, protože doporučovat 3-4 vejce za týden je opravdu, zejména pro osoby s vysokou hladinou cholesterolu, nezodpovědné.

Krevní skupina A - vajíčka nejsou doporučená, nejsou vhodným zdrojem bílkovin, konzumace maximálně 1-2 za týden.

Krevní skupina B - doporučují se stejně jako pro krevní skupinu 0, tedy 3-4 za týden.

Krevní skupina AB - doporučují se maximálně 3-4 za týden.

5. OLEJE A TUKY

Krevní skupina 0 - autoři doporučují veškeré rostlinné tuky, zejména ty zastudena tlačené a pak olej z tresčích jater neboli tuky z mořských ryb.

Krevní skupina A - doporučeno je jen velmi malé množství tuku, a to jen olivového, a pak lněná semínka, nevhodné jsou oleje z kukuřice a slunečnice, které prý způsobují lidem s touto krevní skupinou trávicí obtíže.

Krevní skupina B - povolen je pouze olivový, všechny ostatní jsou škodlivé (slunečnicový, řepkový atd.). Mezi neutrální se řadí tuky z mořských ryb.

Krevní skupina AB - povolen jako u krevní skupiny B pouze olivový olej, neutrální je ovšem řepkový a podzemnicový olej, lněná semínka, nikoli lněný olej, a tuky mořských ryb.

6. OŘECHY A SEMENA

Krevní skupina 0 - doporučená jsou dýňová semínka, vlašské ořechy (6-8 ořechů za den), naopak arašídy, pistácie a mák nejsou vhodné.

Krevní skupina A - mají být zdrojem nejen vitaminů, ale i bílkovin, doporučená jsou dýňová semínka, paradoxně jsou doporučována semínka slunečnice, ale oleje ze slunečnice ne (?) a burské ořechy.

Krevní skupina B - většina ořechů a semen není vhodná, např. arašídy, pistácie atd. stejně tak jako lískové ořechy a mák. Neutrální jsou mandle, vlašské ořechy a jedlé kaštany.

Krevní skupina AB - velmi prospěšné jsou vlašské ořechy, arašídy a máslo z nich, jedlé kaštany. Neutrální jsou mandle, pistácie, kešu a para ořechy. Klasické máslo je zakázané.

7. CEREÁLIE - PATŘÍ SEM VEŠKERÉ VÝROBKY Z OBILOVIN

Krevní skupina 0 - pro krevní skupinu 0 neexistují velmi prospěšné obiloviny, zakázaná je pšenice, kukuřice a výrobky z ní, neutrální je ječmen, jáhly, pšenice špalda.

Krevní skupina A - jíst alespoň 1x denně obiloviny, ale lépe několikrát denně, nevhodná je pouze pšenice.

Krevní skupina B - zakázaná je konzumace veškerého pečiva z pšenice, žita, ječmene, kukuřice, pohanky, amarantu, divoké rýže. Zakázané je i sladké pečivo z těchto obilovin. Vhodný je rýžový chléb, extrudovaný rýžový chléb, jáhelný chléb, chléb z ovesných vloček. Neutrální jsou výrobky ze špaldové mouky, suchary z ovesných otrub a výrobky ze sójové mouky.

Krevní skupina AB - vhodný je žitný chléb moskevský, rýžový chléb, pečivo z rýžové mouky, rýžový a žitný extrudovaný chléb, jáhelný chléb. Kaše z rýže, ovesných vloček a jáhel. Neutrální jsou výrobky ze špaldové mouky, pšeničné bagety, kaše z pšenice a ječmene.

8. LUŠTĚNINY

Krevní skupina 0 - luštěniny jsou prospěšné, např. strakaté fazole, sójové boby, zelený hrášek, ale pozor nevhodné jsou naopak čočka a fazol obecný.

Krevní skupina A - fazol, sója a ostatní druhy luštěnin jsou doporučenými zdroji rostlinných proteinů, exotické druhy fazolů se nedoporučují.

Krevní skupina B - vhodné jsou všechny druhy čočky, velmi prospěšný je fazol obecný, neutrální jsou červené a bílé fazole, zelený hrách, zelené fazolky a hrachové lusky.

Krevní skupina AB - velmi prospěšná je zelená čočka, strakaté, červené a modré fazole, pak sójové mléko a sýr TOFU. Neutrální jsou zelené fazolky, ostatní druhy čočky, zelený hrášek, hrachové lusky, sójové maso.

Víte, že... první krevní skupinou, která se objevila u nejstarších předků dnešního člověka, byla krevní skupina 0?

Jídelníček k jednotlivým krevním skupinám:

dieta_krevni_skupiny

KREVNÍ SKUPINA 0 - LOVEC

Lidem s krevní skupinou 0 pomáhá intenzivní cvičení a živočišné bílkoviny. Mají velmi starý trávicí trakt a tráví bez problému maso, ideální je vysokoproteinová dieta lovců-sběračů. Lidé s krevní skupinou 0 nemají konzumovat mléčné výrobky a obilné výrobky, zejména z pšenice.PONDĚLÍ

SNÍDANĚ - džus ananasový, rýžový chléb, mozzarellové polokoule, šípkový čaj
SVAČINA - 2 blumy, sklenice sójového mléka
OBĚD - hejk v zelenině
SVAČINA - mrkvový džus
VEČEŘE - fettuccine s omáčkou z kuřecího masa, salát z listové zeleniny

ÚTERÝ

SNÍDANĚ - grapefruitový džus, vejce naměkko, rostlinný tuk, moskevský chléb
SVAČINA - banán
OBĚD - žitné chlebíčky s tuňákem
SVAČINA - hrst vlašských ořechů a rozinky
VEČEŘE - zapékaná čekanka

STŘEDA

SNÍDANĚ - omeleta z jednoho vejce, brokolice, žitný chlebíček, mrkvový džus
SVAČINA - salát mrkvový se švestkami a ořechy
OBĚD - vařené hovězí maso s jablkovým křenem
SVAČINA - rýžový chlebíček s rostlinným tukem a třešňovým džemem
VEČEŘE - pečená krůtí prsa na šalvěji, rýže, brokolice vařená v páře

ČTVRTEK

SNÍDANĚ - džus ananasový, palačinka ze špaldové mouky, džem
SVAČINA - sójové mléko, blumy
OBĚD - špagety s kousky pečeného kuřecího masa, rajče, paprika
SVAČINA - jablka s kozím sýrem
VEČEŘE - pečené krůtí maso, špaldové nudle, míchaná zelenina

PÁTEK

SNÍDANĚ - džus meruňkový, rýžový chléb, rostlinný tuk, vajíčko natvrdo
SVAČINA - čerstvé švestky, sójové mléko
OBĚD - sendvič z moskevského chleba s kuřecím masem, hlávkovým salátem
SVAČINA - jablka s vlašskými ořechy
VEČEŘE - špagety s masovou omáčkou, mražená zelenina

SOBOTA

SNÍDANĚ - mrkvový džus, topinky z tmavého chleba, rostlinný tuk, nakrájená paprika
SVAČINA - 2 blumy, sklenice sójového mléka
OBĚD - krůtí karbanátek s rozteklým kozím sýrem, nakrájená rajčata, hlávkový salát
SVAČINA - karotka, jablko
VEČEŘE - grilovaný hejk, špenátové těstoviny

NEDĚLE

SNÍDANĚ - grapefruitový džus, zelený čaj, špaldové palačinky s džemem
SVAČINA - banán
OBĚD - tuňákový salát na listech hlávkového salátu
SVAČINA - rozinky a vlašské ořechy
VEČEŘE - salát z čekankových puků

dieta_krevni_skupiny

KREVNÍ SKUPINA A - PĚSTITEL, ZEMĚDĚLEC

Lidem s krevní skupinou A pomáhají uklidňující cvičení typu tai-či, jóga, strečink nebo golf. Na vybití energie a stresu jsou vhodná bojová umění. Mléčné výrobky prý zpomalují metabolismus, strava je výrazně posunuta směrem k vegetariánství, pozor ovšem na pšenici a výrobky z ní, její konzumaci by lidé s krevní skupinou A neměli přehánět.

PONDĚLÍ

SNÍDANĚ - ovesná kaše se sójovým mlékem, grapefruitová šťáva, bylinný čaj
SVAČINA - jogurt s rozinkami a slunečnicovými semínky
OBĚD - tofu-pesto lasagne
SVAČINA - mrkvový salát s rozinkami
VEČEŘE - zeleninová smaženice s tofu, rýže natural

ÚTERÝ

SNÍDANĚ - grapefruitový džus, vejce naměkko, rostlinný tuk, moskevský chléb
SVAČINA - plátky broskví a sójový jogurt
OBĚD - řecký salát (nasekaná hlávka salátu, celer, zelená cibulka, okurka se sýrem)
SVAČINA - 2 plátky rýžového chleba s arašídovým máslem, švestky
VEČEŘE - osmahnout tofu se zelenými fazolkami, pórkem a hráškem

STŘEDA

SNÍDANĚ - pohankové lívance, džem, káva
SVAČINA - 2 jablka, meruňkový džus
OBĚD - hustá polévka z černých fazolí, kukuřičný chléb
SVAČINA - mrkvový džus
VEČEŘE - tofu s burskými ořechy, rýže natural

ČTVRTEK

SNÍDANĚ - pohanková kaše se sójovým mlékem, sušené švestky
SVAČINA - koktejl ze sójového mléka a ananasu
OBĚD - lasagne s rýžovými nudlemi, špenátem, sýrem ricotta, hlávkový salát s vinaigrette
SVAČINA - hrst rozinek a burských ořechů
VEČEŘE - grilovaná ryba, rýže basmati, v páře vařený artyčok

PÁTEK

SNÍDANĚ - muffin z ovesných vloček, čerstvý ananas, káva
SVAČINA - tmavý chléb, sójový sýr, nakrájená jablka, vlašské ořech
OBĚD - pizza ze špaldové mouky, obložená čerstvou listovou zeleninou a mozzarellou
SVAČINA - šťáva z mrkve a celeru
VEČEŘE - sezamové kuře, špaldové nudle, strouhaný sýr, dušená kapusta

SOBOTA

SNÍDANĚ - jednovaječná omeleta s kozím sýrem, grapefruitový džus
SVAČINA - sójové mléko s broskvemi a ananasem
OBĚD - salát z grilovaného kuřete, hlávkový salát, zelený čaj
SVAČINA - šťáva z mrkve, salátové okurky
VEČEŘE - grilovaný losos, pohanková kaše

NEDĚLE

SNÍDANĚ - kukuřičné lupínky se sójovým mlékem, borůvky, zelený čaj
SVAČINA - topinka se švestkovou marmeládou, ledová káva
OBĚD - ryba pečená s nádivkou
SVAČINA - jablko s kousky kozího sýra
VEČEŘE - salátová směs s tuňákem

dieta_krevni_skupiny

KREVNÍ SKUPINA B - KOČOVNÍK

Krevní skupina B je jakýmsi protipólem krevní skupiny A. Mají velmi odolný imunitní systém k běžným onemocněním, ale jsou podle autora náchylnější k onemocněním, jako je lupénka a chronický únavový syndrom. Vhodným pohybem je pravidelné aerobní cvičení, jako je rychlá chůze, aerobik, jízda na kole.PONDĚLÍ

SNÍDANĚ - ovesná kaše s mlékem, sušené ovoce, káva
SVAČINA - koktejl z papáji
OBĚD - hovězí polévka, bramborové karbanátky, brokolice vařená v páře
SVAČINA - cottage sýr s plátky hrušky
VEČEŘE - krůtí špíz s jogurtem, špaldový chléb, banán

ÚTERÝ

SNÍDANĚ - ovocné müsli s banánem, čaj
SVAČINA - banán
OBĚD - řecký salát - hlávkový salát, okurka, šalotka, celer, feta sýr, olivový olej
SVAČINA - bílý jogurt, banán
VEČEŘE - kapusta s vejci a kozím sýrem, špaldový chléb

STŘEDA

SNÍDANĚ - celozrnný chléb, cottage sýr s bylinkami
SVAČINA - hroznové víno
OBĚD - salát z makrely, kapie, chléb špaldový
SVAČINA - špaldový koláč kakaový, banán
VEČEŘE - pečená ryby se zeleninou vařenou v páře

ČTVRTEK

SNÍDANĚ - 100% džus pomerančový
SVAČINA - salát z mrkve a banánů, zelený čaj
OBĚD - kuřecí prsa se sýrem, špaldový chléb
SVAČINA - mražený jogurt s ovocem
VEČEŘE - dušené kuřecí maso s chřestem

PÁTEK

SNÍDANĚ - müsli se sušeným ovocem a ořechy, mléko
SVAČINA - 2 jablka
OBĚD - celozrnný chléb s tuňákem, zeleninový míchaný salát
SVAČINA - nízkotučný jogurt s rozinkami
VEČEŘE - salát z kozího sýra se zeleninou

SOBOTA

SNÍDANĚ - špaldové pukance s mlékem a 100% ananasový džus
SVAČINA - banán
OBĚD - kuřecí ragú s pomeranči
SVAČINA - salát z mrkve, banánů a blum
VEČEŘE - míchaný zeleninový salát s kousky tuňáka

NEDĚLE

SNÍDANĚ - ovesné vločky s banánem a 100% ananasový džus
SVAČINA - blumy
OBĚD - kuřecí salát s červenou řepou, špaldový chléb
SVAČINA - mražený jogurt s banánem
VEČEŘE - zeleninový nákyp, zelený čaj

dieta_krevni_skupiny

KREVNÍ SKUPINA AB

Krevní skupina AB je velmi mladá a velmi vzácná, podle autora svojí podobou v sobě spojuje vlastnosti krevní skupiny A a B. To znamená, že většina potravin nevhodných pro A nebo B bude nevhodných i pro krevní skupinu AB. Existují i výjimky, jako jsou rajčata, A i B je kvůli jejich lektinům hůře snáší, ale AB je může konzumovat bez omezení. Ideálním sportem je jóga nebo tai-či.PONDĚLÍ

SNÍDANĚ - müsli ovocné s ořechy, 100% grapefruitový džus
SVAČINA - sójové mléko, topinka z žitného chleba
OBĚD - kuřecí prsa, rýže natural, míchaný salát
SVAČINA - jogurt s ovocem
VEČEŘE - míchaný ovocný salát

ÚTERÝ

SNÍDANĚ - špaldové muffiny s ovocným džemem
SVAČINA - sójové mléko, topinka z žitného chleba
OBĚD - houbové rizoto, zeleninový salát
SVAČINA - kozí sýr a celozrnný chléb
VEČEŘE - kapustové karbanátky, bramborová kaše

STŘEDA

SNÍDANĚ - špaldový koláč kakaový
SVAČINA - jogurtový koktejl s kiwi
OBĚD - zeleninový salát z makrely, žitný chléb
SVAČINA - celerový salát s jablky
VEČEŘE - čočková polévka, ovesné vločky s vejci

ČTVRTEK

SNÍDANĚ - celozrnná topinka s míchanými vejci
SVAČINA - jogurtový koktejl s hroznovým vínem
OBĚD - gyros pořecku s tzatziki
SVAČINA - kozí sýr, celozrnný chléb
VEČEŘE - králík s červeným zelím, bramborový knedlík

PÁTEK

SNÍDANĚ - ovocné müsli s ořechy a rozinkami, 100% grapefruitový džus
SVAČINA - sójové mléko, topinka z žitného chleba
OBĚD - ovocné knedlíky z tvarohového těsta
SVAČINA - jogurt s rozinkami a ořechy
VEČEŘE - zapečená brokolice, mozzarella s rajčaty

SOBOTA

SNÍDANĚ - vdolky tvarohové se zavařeninou, káva
SVAČINA - rajčata s mozzarellou
OBĚD - špaldové těstoviny zapečené s hráškem
SVAČINA - ořechová směs, sušené ovoce
VEČEŘE - kuřecí kari s kiwi, rýže natural

NEDĚLE

SNÍDANĚ - topinka s míchanými vejci, čaj
SVAČINA - mléčná rýže s hroznovým vínem
OBĚD - pečený bažant, brambory, salát mimóza
SVAČINA - křehký chléb rýžový, mrkvový džus
VEČEŘE - zapečený květák, ovoce


Víte, že... nejvíce 0 mají Španělé a indiáni - ti dokonce až 100 %?

Fakta:

Víte, jaký je výskyt jednotlivých krevních skupin v ČR? A - 41 % B - 18 % AB - 9 % 0 - 32 %

21.11.2006 | Mgr. Pavel Suchánek

Dieta DD

Chcete vyzkoušet opravdu nezvyklou dietu, která dělí lidi do kategorií bojovníků, citlivek, umělkyní a venuší? Poznejte dietu dd a přečtěte si, co si o ní myslí odborníci.

Dieta DD pochází z pera jistého amerického lékaře dr. Dummlsteina, který prý původně pocházel z Brazílie, a dokonce se odvolával i na české předky. Nakolik byl skutečným odborníkem na diety, je těžké posoudit, protože jeho stravovací plán je pouze určitou modifikací jiného dietního systému, který byl publikován již několik let před ním. Dummlstein vychází z teorie, že se v noci organismus regeneruje, a není tedy nutné ráno doplňovat energii snídaní. Na stejnou věc ovšem již dávno před ním přišla řada stoupenců přírodní stravy a biorytmů. Dieta DD také doporučuje jednou za čas „napumpovat“ tělo živinami a vitaminy do zásoby. Ani v tom však není původní. Předběhl ho jiný americký lékař, dr. Katahn, svou rotační dietou, ve které se střídají nízkokalorické dny se dny, kdy si můžete dopřát, co hrdlo ráčí. Díky tomu pak nedojde ke zpomalení metabolismu a snižuje se riziko vzniku jojo efektu po skončení diety. O skutečnosti, že tělo mnoho minerálů a vitaminů (pokud je v daném okamžiku nevyužije) beze zbytku vyloučí, však mlčí.

PRINCIP DIETY DD

Doktor Dummlstein doporučuje střídat režim - někdy jíst ráno a dopoledne a jindy ve stejný čas hladovět. Kdy tedy jíst a kdy nikoli? Snídani a dopolední svačinku si dopřejte v sobotu, v neděli, v pondělí a potom ve čtvrtek. V ostatní dny dopoledne nic nejezte. Podmínkou je dodržovat DD dietu celý měsíc, a to pouze v případě, že jste v psychické pohodě. Dalším doporučením je konzumovat stravu děleným způsobem, tzn. nemíchat bílkoviny a sacharidy dohromady. A co jíst? Dieta dělí lidi do čtyř skupin podle typu postavy. (Ne náhodou vám může typologie připomínat dělení podle krevních skupin dr. D. Adama.) Pokud máte chuť dietu DD vyzkoušet, zjistěte, zda jste Bojovnice, Citlivka, Umělkyně nebo Venuše.

dieta_DD

VENUŠE

pojmenování tohoto typu jasně naznačuje, jaká bude její typická postava. Křehký vršek, široké boky, silná stehna, zadek a častá celulitida. Jedině tento typ je absolutně předurčen k problémům s nadváhou, především v těhotenství a ve středním a pozdějším věku. Připomíná vám to něco?

Co jíst, abyste zhubla?

Ovoce - melouny a lesní plody Brokolici a špenát Drůbež, lososa, tuňáka Olivy, avokádo, mandle, ořechy Co jíst v omezené míře? Rýži a celozrnné výrobky Sirup a med Červené maso Ovocné džusy Nízkotučné tvarohy a většinu tučných sýrů Co nejíst vůbec? Šlehačku, máslo, sýry, omáčky Čokoládu Koření, ocet a citrusové plody Bílé pečivo, těstoviny

BOJOVNICE

typická žena bojovnice má sportovní postavu nebo tendenci k ní, pokud nemá nadváhu. Je extrovertní, někdy až agresivní a nepoddajná. Když tloustne, přibírá nejvíc v oblasti břicha a trupu. Poznáváte se?

Co jíst, abyste zhubla?

Ovoce, hlavně melouny a lesní plody Všechny druhy zeleniny Celozrnné pečivo Ryby a drůbež Netučné mléčné výrobky Co jíst jen v omezené míře? Olivy, avokádo, mandle, buráky, kešu oříšky Ostré koření a sůl Med a sirup Kofeinové nápoje Ovocné a zeleninové šťávy Co určitě nejíst? Šlehačku, máslo, tučné sýry Omáčky a čokoládu Vnitřnosti a červené maso Alkohol Pečivo a potraviny z bílé mouky

dieta_DD

CITLIVKA

Většina „citlivek“ je štíhlá, křehká, se sklonem k uzavřenosti. Někdy je ale i kousavá, depresivní a zbytečně přecitlivělá. Nemá chuť cvičit, rozhodně ne ve skupině, dává přednost duševní činnosti. Typická je její nadprůměrná inteligence. Hodí se tato charakteristika právě na vás?

Co jíst, abyste zhubla?

Všechny druhy zeleniny Celozrnné výrobky Ryby, drůbež a libové Maso Vejce Koření Co jíst jen v omezené míře? Olivy a olivový olej Avokádo Mandle, burské a kešu oříšky Ovoce Tučné maso Co určitě nejíst? Potraviny z bílé mouky Cukr, med a čokoládu Mléčné výrobky

dieta_DD

UMĚLKYNĚ

nositelka této postavy je buď hubená a šlachovitá, pokud má nadváhu, pak se jí tuk usazuje okolo pasu a na stehnech. Někdy se může objevit i celulitida. Povahou je náladová, nevyrovnaná, snadno propadá různým závislostem, a když se nemůže pravidelně najíst, je vzteklá. Jste to vy?

Co jíst, abyste zhubla?

Listovou zeleninu, brokolici a květák Drůbež, ryby, zvěřinu, vejce Odtučněné mléčné výrobky Olivy, olivový olej, avokádo Mandle, burské a kešú oříšky Koření a bylinky Co jíst jen v omezené míře? Ovoce a celozrnné potraviny Červené maso Zeleninu kořenovou Fazole Co určitě nejíst? Bílé pečivo Alkohol, sirupy, čokoládu, kofein Vnitřnosti


MGR. PAVLÍNA ZDEŇKOVÁ KROUŽKOVÁ, NUTRIČNÍ SPECIALISTKA DIETOLOGICKÉHO CENTRA:

Nemohu samozřejmě nikomu zakazovat, aby si tuto dietu vyzkoušel, ale určitě by neměl očekávat zázračný výsledek. Hlavně pokud jde o člověka, který má za sebou nejednu dietu. Ke snížení hmotnosti může dojít jen za předpokladu, že jídelníček sestavený podle diety DD bude oproti stávajícímu jídelníčku nižší o více než 2000 kJ. U všech čtyř typů jsou zakázány potraviny s vysokým obsahem jednoduchých cukrů a s vysokým procentem tuku, což ve spojení s „dělením potravin“ a zmenšením porcí jídel může dočasně způsobit snížení hmotnosti. Opravdu záhadou je, proč jíst o víkendu, v pondělí a ve čtvrtek dopoledne? To by možná mohlo vyhovovat lidem, kteří pracují na směny. Sama nejsem zastáncem dělené stravy a mám problém se svým zařazením do typu.

MGR. VLASTIMIL CHADIM, NUTRIČNÍ PORADCE, NUTRIVIA S. R. O.:

Rotační diety jsou při hubnutí opravdu přínosné. Z důvodů prolomení rychlosti metabolismu, kdy si tělo zvykne na omezený přísun energie a snaží se maximálně šetřit, je dobré pravidelně měnit kalorický přísun (ale také výdej). Tělo po dni, kdy jsme si dopřáli více než obvykle, nemá důvod šetřit a hubnutí tak může úspěšně pokračovat dále.

Nedopřávejte si ovšem takových dnů příliš mnoho. Nekombinovat bílkoviny a sacharidy je určitě pro zažívací trakt odlehčení. Udává se, že při dělené stravě se v průměru na jedno jídlo ušetří asi 25 % přijaté energie. Hubnout lze ale stejně dobře i při nedělené stravě. Dietních teorií existují spousty. Proč nevyzkoušet na pár dní dietu DD? Vždy by však měly být respektovány základní principy racionálního jídelníčku. Kdo chce snížit své tukové zásoby, musí nepochybně celkově snížit příjem a navýšit výdej.

JANA ALTNEROVÁ, VÝŽIVOVÁ PORADKYNĚ, ENERGY STUDIO:

Podle mého názoru, střídavě jíst a hladovět, není pro organismus vůbec vhodné. Zvláště pokud se pro dietu rozhodne člověk s výraznou nadváhou. Zvláštní je doporučení držet dietu pouze v dobré psychické pohodě. Myslím, že každý člověk, který má problém s váhou, není ve 100% psychické pohodě. A každá úprava jeho stravovacích návyků musí mít dlouhodobý charakter, tedy žádné dělení úseků diety, byť třeba na 1 měsíc. Doporučení sestavovat stravu podle typů, se dá vyložit i vhodným sestavením jídelníčku, podle typu člověka. Jediné s čím souhlasím je, že každý člověk nesnáší stejně dobře každou potravinu. Proto je vhodné poslouchat své tělo a v případě, že nám určitá potravina nedělá dobře, ji z jídelníčku vyloučit.


Tip 1: Podle teorie krevních skupin by typ Venuše nejvíce připomínal skupinu A, která má omezovat obiloviny, a naopak do svého jídelníčku zařadit více živočišných bílkovin.

Tip 2: I když se vám doporučuje omezovat olivy, alespoň občas zařaďte olivový olej. Obsahuje až 80% nenasycených mastných kyselin, lecitin, vitaminy A a E a řadu minerálních látek.

11.12.2006 | Pavla Maříková

Kulinářský atlas

Vydejte se na gurmánskou cestu kolem světa. proč se francouzi nemusejí bát srdečních chorob a proč si uvařit v zimě boršč? Inspirujte se světovou kuchyní a obohaťte svůj jídelníček.

atlas_dieta

AMERIKA

Přestože již asi nikdo neodpáře Američanům nálepku nejtlustších lidí na světě, i v americké kuchyni můžete nalézt mnoho zdravého. USA je totiž zemí extrémů, a platí to i ve výživě. Na jednu stranu nadbytek tučných a kalorických potravin, na druhou stranu obrovský výběr bioproduktů a nízkokalorických výrobků. Nenajdete zde věc, která by neměla také light formu nebo alespoň snížený obsah cukru a tuku. Vydáte-li se do země „neomezených možností“, určitě prozkoumejte několik prodejen se zdravou výživou. Skvěle nakoupíte v supermarketu Whoole Foods.

atlas_dieta

BRAZÍLIE

Patříte-li mezi milovníky sluníčka, tepla a exotiky, určitě si oblíbíte i výraznou chuť brazilské kuchyně. Mezi méně typické pokrmy, které si ale Brazilci dopřávají při všech možných příležitostech, patří kozí maso, kukuřičné placky a především fazole.

Fazole obsahují kvalitní bílkoviny, vitaminy skupiny B a především vlákninu, která je důležitá pro správné trávení. Pokud si pod pokrmem z fazolí představíte jen rozvařenou luštěninovou kaši, zkuste něco jiného. Fazole se skvěle hodí do salátů, pomazánek i na zapékání a plnění.

atlas_dieta

FRANCIE

Francouzským paradoxem se míní fakt, že lidé žijící ve Francii trpí relativně nízkým výskytem akutních srdečních příhod, navzdory jídelníčku bohatému na nasycené tuky. Odborníci tvrdí, že příznivým faktorem je vysoká spotřeba červeného vína, které obsahuje účinnou látku resveratrol. Resveratrol má v lidském těle zajímavé účinky - snižuje přilnavost cholesterolu k cévním stěnám, čímž působí proti vzniku aterosklerózy, byly prokázány i jeho protinádorové účinky. Dopřejte si tedy jednou za čas sklenku dobrého červeného vína. Doporučená maximální denní dávka alkoholu pro ženy je 0,1-0, 2 dl.

atlas_dieta

ŘECKO

Inspirujte se Řeky a inovujte svůj jídelníček. Skvělým tipem pro vás bude jejich středomořská dieta, která je založena na zelenině, rybách, olivovém oleji a ovoci. Odměnou vám bude nejen lepší kondice a zdraví, ale díky vyvážené stravě možná i o pár kilo zhubnete. Čím začít? Všechen tuk, který používáte, nahraďte olivovým nebo řepkovým olejem. Co se týče masa, dejte přednost mořským rybám a drůbeži. Hovězí a vepřové maso si dopřejte jen někdy. Nebojte se bylinek a používejte je pokud možno čerstvé. Jako přílohu volte co nejčastěji zeleninové saláty a česnekový chléb.

atlas_dieta

JAPONSKO

Obvyklým japonským jídlem jsou ryby, mořské produkty a zelenina. Mezi nejproslulejší pokrmy patří sushi (rýže ochucená octem se syrovou rybou či zeleninou srolovaná do plátku mořských řas). I když je japonská kuchyně velice zdravá a dietní, může být někdy trochu jednotvárná. Velmi významný je i fakt, že v Japonsku je každé jídlo takový malý obřad, na který je třeba si vyhradit dostatek času a jíst v klidu. I proto se v Japonsku téměř nevyskytuje rakovina tlustého střeva a žaludeční vředy.

atlas_dieta

THAJSKO

Zkuste v Thajsku najít alespoň jednoho Thajce, který by měl nadváhu. Nenajdete. Může za to především jejich strava, která je založená hlavně na rýži a zelenině. Rýži konzumují i třikrát denně v nejrozmanitějších úpravách. Na rozdíl od japonské rýže je však více sypká a má tvrdší zrna. Jedním z nejoblíbenějších sladkých jídel je rýže vařená v kokosovém mléce podávaná s čerstvým mangem. Kdo neochutná, neuvěří, jaká je to lahůdka. Kromě rýže se zde na každém kroku setkáte se stánky, kde se prodávají malé pečené kousky masa a ryb napíchnuté na špejli nebo grilované banány. Většina Thajců jí relativně často, ale v miniaturních porcích, proto vůbec neznají problém s nočním přejídáním a nenadálými návaly hladu.

atlas_dieta

NOVÝ ZÉLAND

Nový Zéland je největším producentem zeleného ovoce, které se již plně zabydlelo i v našich obchodech. Má prapodivné názvy - opičí broskve, ovčí broskve, čínský angrešt aj. Přestože na první pohled nevypadá nijak lákavě, má skvělou chuť a vysokou biologickou hodnotu. Zelená dužina je značně bohatá na vitamin C - 300 až 500 mg ve 100 g (10x více než citrusy). Kiwi můžete jíst jen tak samotné jako malou přesnídávku nebo z něj připravit jednoduchý dezert. Balíček ovocné želatiny rozpusťte podle návodu, kiwi oloupejte a rozmixujte na pyré. Pyré krátce povařte s 1 lžící cukru. Rozpuštěnou želatinu promíchejte s teplým pyré a nalijte do mističek vypláchnutých vodou a vychlaďte.

atlas_dieta

RUSKO

I když se ruská kuchyně nepovažuje zrovna za královnu gastronomie, i zde můžete nalézt zdravé pokrmy. Velmi oblíbeným jídlem hlavně na vesnicích a v menších městech jsou pirohy a kaše z různých obilovin. Pokud jsou připravované z celozrnných mouk, obsahují vysoké procento vlákniny a vitaminů. Ještě známější je však boršč ze zelí a červené řepy, případně kvašené okurky. Červená řepa dodává organismu křemík, který posiluje kůži, kosti a cévy. Kromě toho je výborným zdrojem kyseliny listové, draslíku a vitaminu C. Pokud vám nechutná ani boršč, ani řepa naložená ve sladkokyselém nálevu, zkuste čerstvě vymačkanou řepnou šťávu.


Tip : Dobroty z celého světa můžete třeba vyzkoušet hned během vánočních svátků .

19.12.2006 | Pavla Maříková

1  
2