Diety slavných

DIETA South Beach

KDO NA NI SPOLÉHÁ: CINDY CRAWFORD, GWYNETH PALTROW, BRITNEY SPEARS

PRINCIP:

Dieta South Beach je určena všem milovníkům jídla. Vznikla ve fl oridském městě Miami, kde se na proslulých plážích bez dokonalého těla neobejdete. Princip diety je vcelku jednoduchý. Základem je strava rozdělená do pěti porcí, důraz se klade na příjem bílkovin a omezení jednoduchých sacharidů s vysokým glykemickým indexem. V první fázi je zakázán veškerý chléb, těstoviny a rýže, aby se rychle nastartovalo hubnutí. Později se příjem sacharidů zvýší, ale povoleny jsou pouze celozrnné produkty. Dopřát si naopak můžete sýry, vajíčka, šunku nebo máslo. Při vaření se doporučuje používat olivový, řepkový nebo ořechový olej.

VÝHODY:

Nemusíte počítat kalorie a netrpíte hladem. Občas si můžete dovolit i hořkou čokoládu a sklenku vína.

NEVÝHODY:

Při striktním omezení sacharidů se můžete cítit unavení a bez síly. Pozor si dejte také na příjem tučných potravin (máslo a slanina), které se v dietě vyskytují. Obsahují totiž nezdravé nasycené tuky a cholesterol.

Tip: Blonďatá americká herečka je d ůkazem toho, že jíst pětkrát denně po malých porcích není vůbec na škodu štíhlé linii.

JAK SE STRAVUJE GWYNETH PALTROW PŘI PŘÍPRAVĚ NA ROLI:

SNÍDANĚ:

omeleta opečená na olivovém oleji, káva s odtučněným mlékem SVAČINA: zeleninový salát se sýrem OBĚD: salát s krůtími prsíčky a parmazánem, minerálka

SVAČINA:

oříšky nebo mandle

VEČEŘE:

grilovaný losos s dušeným špenátem, sklenka vína

Návod: Hollywoodská dieta, kterou vyznává Liz Taylorová, drasticky omezuje příjem tuků a sacharidů. Jí se dvakrát denně, hlavně pomeranče, grapefruity, vejce, ryby a hovězí maso. Pozitivní je jen dostatek vitaminu C, rozhodně ji ale nezkoušejte.Tukožroutská polévka

oblibene_dietyKDO JI DRŽÍ: UMA THURMAN, SEAN CONNERY

PRINCIP:

Smysl diety je velmi podobný jednodruhové dietě. Liší se pouze tím, že konzumujete pouze speciální polévku. Ta se připravuje jen z vody, zeleniny a jemného koření. Její „tukožroutské“ účinky však spočívají pouze v tom, že obsahuje minimální množství kalorií, proto pokud nejíte nic jiného, hubnete. Kromě polévky je povolena ještě zelenina a trochu ovoce. Zakázáno je vše ostatní, především pečivo, alkohol, perlivé nápoje a smažená jídla.

VÝHODY:

Očista organismu a rychlý úbytek váhy. Zaručuje také dostatečný příjem tekutin a vitaminu C.

NEVÝHODY:

Některým lidem způsobuje zeleninová polévka nadýmání (zvlášť pokud se připravuje ze zelí a kapusty). Při delším než několikadenním dodržování hrozí riziko nedostatku minerálů a bílkovin.

UMA THURMAN MUSELA PŘED NATÁČENÍM FILMU PRIME ZHUBNOUT 4 KG. A JAK TO DOKÁZALA? Po celý den jedla neomezené množství polévky, ovoce (kromě banánů a meruněk) a zeleninu. Aby neměla hlad, pila litry zeleného čaje a vodu.

Jednodruhová dieta

oblibene_diety

KDO NA NI SPOLÉHÁ: KATE WINSLET, JENNIFER LOPEZ

PRINCIP:

Dodržování jednodruhové diety je v podstatě velmi jednoduché, ale za chvíli také velmi stereotypní. Vyberete si jednu potravinu (vajíčka, rýži, tvaroh apod.) a tu jíte po celý den. Na množství nezáleží, ale nesmíte si vzít nic jiného. Princip diety spočívá v tom, že po krátké době zvolenou potravinu už nechcete ani vidět, takže kila jdou dolů sama od sebe.

VÝHODY:

Efekt hubnutí je většinou velmi rychlý, proto tuto dietu celebrity dodržují především, když potřebují rychle zhubnout na konkurz na novou roli apod.

NEVÝHODY:

Jojo efekt a také zdravotní hledisko, neboť tělo je ochuzeno o důležité látky z ostatních potravin. Jednodruhová dieta se navíc nedá dodržovat příliš dlouho.

JAK JEDLA JENNIFER LOPEZ PŘED FOCENÍM PRO ČASOPIS FMH:

Čtyři dny před focením konzumovala od rána do večera jen ananas. Čerstvý, kompotovaný, zapečený apod., ale kromě něho už nic jiného. Zaměřila se ale na dostatečný příjem tekutin.Montignacova dieta

KDO NA NI SPOLÉHÁ: GÉRARD DEPARDIEU, VERONICA FERRES PRINCIP:

oblibene_dietyMontignacovu dietu ocení všichni pracovně velmi vytížení lidé a ti, kteří neradi vaří a stravují se po restauracích. Většina celebrit spadá do obou kategorií, není tedy divu, že je mezi nimi dieta značně populární. Dieta rozděluje potraviny do čtyř základních skupin, a to na proteinová, sacharidová, lipidová a vlákninová jídla.

Pokud některá potravina obsahuje tuk i sacharidy, je zakázaná. Jíst se nesmí ani kombinace chleba s máslem, vše, co obsahuje bílou mouku, džusy, buráky, plnotučné mléko, bonbony a med. Kupodivu, lahůdky, jako je slanina, salám, losos, avokádo, olivy a sýry, jsou dovoleny. Trávení zkonzumované potraviny by mělo probíhat bez tekutin, takže se během jídla doporučuje jen velmi malý či žádný přísun tekutin.VÝHODY:

Chybí nutnost počítání kalorií a dopřát si můžete spoustu věcí, které jsou při jiných dietách naprosto zakázané. A navíc - sport není povinný.

NEVÝHODY:

Dieta je plná tuků a cholesterolu, proto je zdravotně naprosto nevhodná. Velmi špatný je také malý přísun tekutin a nedostatek vitaminů z ovoce.

Jak jsou na tom České celebrity?

celebrity_plastiky

ALENA ŠEREDOVÁ

Již delší dobu se spekuluje o tom, že podstoupila plastickou operaci prsů, ona sama to však rezolutně odmítá. Tvrdí, že na plastické operace přijde čas až později a bude to opravdu potřebovat. Zatím je se svým tělem spokojená, i když, jak sama říká, i ona má špatné dny, kdy by se nejraději „nechala celá předělat“.celebrity_plastiky

LENKA HORNOVÁ

Jako jedna z mála českých osobností si nechala prsy naopak zmenšit a nijak se tím netají. Říká, že největším motivem byly zdravotní problémy. Menší prsy navíc vypadají pevnější a mnohem lépe se s nimi sportuje.celebrity_plastiky

MONIKA ABSOLONOVÁ

Zpěvačka si nechala zmenšit nos, což je vůbec jedno z nejčastějších přání celebrit, hned po liposukcích a modelaci prsů. „Každý se nenarodí s ideálním nosem, a pokud je tu možnost napravit, co se přírodě nepovedlo, proč to neudělat,“ dodává k tomu Monika.

Když to celebrity přehánějí s dietou

Diety celebrit

Některé světové celebrity to s hubnutím a honbou za štíhlou postavou očividně trochu přehánějí. Komu se shazování kil vymklo z rukou?

Jessica Simpsonová

Když zpěvačka Jessica Simpsonová dostala roli krásky Daisy v novém filmu Mistři hazardu, rozhodla se zhubnout šest kilo. Přestože měla vždy záviděníhodnou postavu, chtěla si být jistá, že v krátkých džínových šortkách a těsném červeném tričku bude dokonalá. Naordinovala si proto přísnou dietu a denně cvičila. Redukční režim dodržovala po celou dobu natáčení, a jak některé současné fotografie dokazují, pokračuje v něm dál.

Spekuluje se, že již shodila víc než 12 kilo a její kdysi sexy postava je teď bez jakýchkoli křivek. Nejdříve hubla s pomocí diety South beach, která je založena na kontrole krevního cukru, ale teď už jí jen zeleninu a bílé kuřecí maso. K tomu každý den dvě hodiny cvičí v posilovně a večer hodinu běhá. Už i její trenér jí doporučuje dávky zmírnit a více jíst. Není divu, Jessica už musela vyměnit téměř celý šatník. Velikost 8, kterou dříve oblékala, jí je nyní příliš velká...

Diety celebrit

Donna Airová

Nadšená pro organickou stravu, abstinentka a nekuřačka. To je televizní moderátorka Donna Airová. Až donedávna mohla jít příkladem všem novopečeným maminkám. Po porodu se jí podařilo díky pravidelnému cvičení a zdravé stravě rychle shodit všechny nadbytečné kilogramy. Teď se však musí bránit nařčení, že trpí anorexií nebo závislostí na cvičení. Je totiž čím dál hubenější a vypadá unaveně. Její okolí tvrdí, že stravu nijak neomezuje, ale prý přehání cvičení.

Ještě před snídaní totiž každý den spálí více než 1000 kalorií, a to během tréninku, který se skládá z plavání, jógy, pilates a běhu. Donna vše popírá a říká, že má jen trochu živější dcerku, která vyžaduje hodně pozornosti. Žádný problém prý nemá. Aby to dokázala i vlastnímu manželovi, rozhodla se své ranní cvičení omezit a trénovat jen třikrát týdně. Uvidíme, zda se jí to podaří dodržet. Závislost na cvičení se totiž léčí jen velmi těžce a často vyžaduje i pomoc odborníků.

Diety celebrit

Kate Mossová

Po porodu holčičky Kate Moss jen zářila štěstím. Od té doby, co potkala současného přítele Peta, se ale vše změnilo. Katin kamarád říká: „Kate je velmi štíhlá od přírody a nemůže si dovolit ještě zhubnout. Teď ale vypadá nemocně a obávám se, že její nízká váha má negativní vliv i na její zdraví. Za její vychrtlý vzhled může především noční život a vymetání večírků s Petem, nepravidelná strava a alkohol. Nejvíce mě mrzí, že se Kate o sebe vůbec nestará. Nevadí jí, že má na sobě vytahaný svetr a má kruhy pod očima. To vůbec není ta Kate, kterou znám z dřívějška.“ Odborníci doporučují, aby si modelka vzala dovolenou a odpočinula si. Třeba by jí došlo, že je dospělá a má zodpovědnost nejen za sebe, ale i za své dítě.

Christina Ricciová

Kdysi velmi ženská Christina Ricciová je nyní jen vlastním stínem. Již několik let bojuje s anorexií, která ji přivedla až do nemocnice. „Na začátku puberty jsem se jako všechna děvčata začala malinko zakulacovat. Největší trauma jsem měla ze svých velkých prsů. Všichni mi říkali, že musím zhubnout, jinak nedostanu žádnou roli,“ dodává Christina. Začala tedy hubnout a v současné době jí nikdo neřekne jinak než „Lízátková lady“ - kvůli štíhlé postavě s hlavou, která působí k tělu příliš mohutně.

Vaše hvězdná dieta

Většinu hvězdných diet lze rozdělit do třech základních skupin, z nichž každá je určena pro jiný typ osobnosti. Která je ta vaše?

hvezdna_dieta

C) DIETA DĚTSKÝCH TALÍŘKŮ

Jelikož máte silnou vůli a nedělá vám problém dodržet, co si umanete, je tato dieta právě pro vás. Dovoluje jíst téměř vše, vždy však jen v miniaturních porcích. Je také nutné jíst pravidelně, alespoň šestkrát denně, aby se nezpomalil metabolismus. Na základě kontroly velikosti porcí a pestrém jídelníčku fungují dietní plány, jako je např. Weight Watchers Point Plan, který dodržovala Kate Winsletová nebo dieta Jenny Craigové, díky níž zhubla Kirstie Alleyová více než 25 kg. Další celebrity, které sázejí na malé porce, jsou Charlize Theronová, Oprah nebo Portia de Rossiová. Tato dieta má jednu velkou výhodu, můžete ji dodržovat kdekoli a při jakékoli příležitosti. Nebude vám dělat problém jít na rodinnou oslavu nebo firemní večírek, protože víte, že smíte sníst cokoli, ale jen poloviční porci. Jeden plátek knedlíku místo dvou k obědu, půlku krajíčku chleba k snídani, dva čokoládové bonbony místo celé bonboniéry apod.
hvezdna_dieta

B) DIETA LABUŽNÍKŮ

Přestože již pominulo bláznivé šílenství kolem diety dr. Atkinse, existují stále ještě zástupy slavných hereček a zpěvaček, které nedají na vysokoproteinovou dietu dopustit. Pokud milujete jídlo a potrpíte si na masové, sýrové a zeleninové delikatesy, bude tato dieta ta pravá i pro vás. Stejně jako pro Jessicu Bielovou a Jessicu Simpsonovou, které si nechávají servírovat pouze pokrmy s vysokým zastoupením proteinů. Můžete také vyzkoušet dietu South Beach nebo se inspirovat Jennifer Anistonovou a jíst podle Zónové diety, tzn. dodržovat poměr živin 40-30-30 (sacharidy-bílkoviny-tuky). V každém případě tělo alespoň malé množství sacharidů potřebuje, proto do svého jídelníčku zařazujte dostatek zeleniny, celozrnných produktů a čerstvé nepříliš sladké ovoce. Neuděláte chybu, když si budete hlídat i glykemický index potravin.

hvezdna_dieta

A) DIETA MATEMATICKÁ

Buďme upřímní - většina hollywoodských stars stále spoléhá především na jednoduchou matematiku příjmu a výdeje kalorií. A nezáleží, kterou dietu právě drží. Zatím nebylo překonáno zlaté pravidlo, že pokud chcete hubnout, musíte vydat více energie než přijmete. Stejně jako zpěvačka LeAnn Rimesová nebo vítězka American Idol Carrie Underwoodová i vy uděláte nejlépe, když si budete hlídat, kolik kalorií sníte a omezíte příjem tuku. Rimesová tvrdí, že jakmile do svého jídelníčku zařadila více zeleniny, ryb a ovoce, okamžitě se to projevilo na její vitalitě a energii. I Britney Spearsová a Christine Taylorová bojovaly se svými poporodními kily právě nízkokalorickou dietou. Vedly si jídelní deník, do kterého si zaznamenávaly vše, co přes den snědly. Diet spočívajících na nízkém příjmu kalorií je mnoho, některé jsou přísnější a vhodné jen ke krátkodobému hubnutí, jiné můžete držet dlouhodobě.

***

Tip 1: Charlize má s hub nutím velké zkušenosti. Pro roli ve ř lmu Z rů da musela p řibrat téměř 30 kg. Svou váhu získala zpět b ě hem n ě kolika měsíců.


RADA
Pro hubnutí je důležité znát hodnotu bazálního metabolismu, použijte vzorec: BM = 655 + (9,6 x vaše hmotnost v kg) + (1,85 x výška v cm) - (4,7 x věk). Vyjde vám množství energie, které je potřebné jen na udržení životních funkcí.

hvezdna_dieta

Helena Zeťová:"Hlavně musím být šťastná a v pohodě, ne štíhlá!"

Helena_Zetova

Pochází z „hospodské“ rodiny, bez jakýchkoli okolků spořádá najednou i 12 knedlíků! Zpívá jako bůh, její postavu jí závidí kdekterá dívka, a když jsme ji požádali o rozhovor pro DIETU, myslela si, že jsme se zbláznili: „To jste ale absolutně na špatné adrese!“

"Opravdu, protože já jsem nikdy žádnou dietu nedržela a předpokládám, že to tak zůstane navždy. Dokonce ani v období, kdy jsem byla tlustá..."

* Vy jste byla někdy tlustá?

No... tak tlustá: Když jsem přišla do Prahy, tak jsem byla, řekla bych holka krev a mlíko. Teď mám 57 kg, což je málo, ale je to tím, že nevydržím dlouho nic nedělat! Celé léto jsem vlastně průběžně trávila v Řecku, takže jsem plavala, vyřádila jsem se i na vodních lyžích. Ovšem v době, kdy jsem přesídlila do Prahy, abych se vrátila na začátek, vážila jsem 70 kilo. A to už bylo znát: velký prsa, velkej zadek, stehna... A když si k této váze vezmete moji výšku 180 cm, tak jsem asi byla ne úplně štíhlá.

* Bez diety jste se dostala na váhu, kterou máte nyní, tedy hlavně sportem?

Ano, začala jsem se zkrátka mnohem víc hýbat. Teď jsem taky docela shodila, protože jsem měla před posledním odjezdem do Řecka snad každý den koncert. Někdy dokonce i dva v jednom dni, a to pendlujete z jednoho konce republiky na druhý, člověk je psychicky velmi unavený, ale já zjistila, že díky vystoupení skutečně vydám tolik energie, že to musí mít dopad i na moji váhu. Nevěřila jsem tomu, jak šla kila sama rychle dolů.

Helena_Zetova* Jak vás tak poslouchám a přidám si k tomu i „hektickou“ životosprávu, tak chápu, že jste se dostala na 57 kilo!

Tak to bych neřekla, protože jídlo si neodříkám. Já nemám nejmenší problém spořádat klidně i 12 knedlíků. Neříkám, že pokaždé, když si dám například svíčkovou, to ne, ale v jídle se vůbec neomezuju. Víte, spíš si myslím, což bych tedy nedoporučovala žádné vaší čtenářce, že v tom svoji roli sehrálo i málo spánku. Já dříve spala těch deset jedenáct hodin, ale poslední rok je to v průměru pět, maximálně šest hodin spánku denně. Jsem delší dobu na nohách, tím pádem logicky i ve stresu, pořád někde něco řešíte, vyřizujete: rozhovory, natáčení, focení, vystoupení... takže to se na člověku taky projeví.

* Když pak odjedete do Řecka, tak to musíte ztracená kila docela rychle zase nabrat. Nebo ne?

V Řecku jsem vždycky v maximální pohodě, ale o to víc si užívám nejrůznější sporty. Rozhodně se tam jen tak neválím někde na plážích, protože to bych nevydržela snad ani psychicky. Jezdím na vodních lyžích, plavu, když nás s kamarádkou popadne chuť, tak se sbalíme a odpoledne si od moře „odskočíme“ třeba zahrát tenis. A v Řecku toho naspím ještě mnohem míň než tady! Celý den se hýbete, užíváte si sluníčka, přátel. Večer jdete do nějaké restaurace nebo baru, kde je zábava až do rána. Pak jdu teprve spát, no ale vstávám třeba už po dvou hodinách spánku, protože mi to nedá. Venku je konec svítání, jsem odpočatá, svěží, a já bych si vyčítala, kdybych si maximálně neužila tu atmosféru. Úžasný klima, čistý prostředí, bezvadný lidičky...

* A krásně štíhlé, snědé dívky...

To určitě také, ale víte co, já tohle neřeším, protože zastávám názor, že krása člověka nespočívá v tom, jak vypadá. Ano, je pravda, že první je oční instinkt, kdy si člověk toho naproti sobě stojícího změří takzvaně od hlavy k patě, ale to není žádné měřítko kvality člověka samotného! Navíc jsem přesvědčená, že chlapi (nebo tedy alespoň značná většina) nemají rádi příliš vychrtlý a vyhublý holky. Jim opravdu nebudou vůbec nic říkat modelky. Ať každý člověk vypadá tak, jak vypadá a naopak si třeba ze svých tělesných rádoby nedostatků udělá pro sebe profit. Podívejte se například na Lopezovou (Jenifer Lopez, herečka - pozn. aut.), která si ze svého velkého pozadí udělala doslova značku, a jak na ni chlapi letěj! A to je jen jeden příklad za všechny.

Helena_Zetova* Ale budu vám trochu oponovat, protože dnešní doba je pověstná tím, že se velký důraz klade právě na celkovou vizáž! Máte pravdu, ale mně je to celkem jedno. To, jak kdo vypadá, je v první řadě jeho věc, a snad vůbec nejdůležitější je, aby byl člověk zdravý a šťastný! Ať každý jí to, co má rád, protože stejně, když si něco z jídelníčku odpustí a tělo to potřebuje nebo se mu daného dostává málo, tak si o to stejně dřív nebo později řekne. A když se člověk cítí přesycený, tak ať se začne víc hýbat!

* Vy asi nebudete ten typ, který by propagoval operativní formy zkrášlování těla...

V tomto jsem naprosto ortodoxní „protista“. Sice mi máma říká, že až budu starší, tak že to poznám a možná změním názor... Ale stejně si myslím, že nejlepší je tzv. natur, tedy přirozenost, originalita, s čímž velmi úzce souvisí síla osobnosti každého člověka!

* Na mladou ženu mi přijdete spíš tvrdší než jemnější, co se názorů týká.

Já se za své názory vůbec nestydím a mám ráda, když se věci řeší na rovinu. Tohle mám po tátovi. Řekla bych, že jsem vlastně svým způsobem jako on: Valach jako poleno.

* Vy vlastně pocházíte z Beskyd...

A je to poznat, ne? (smích) To je taky úžasný místo a vidíte, jak můj táta, tak třeba i babička - to jsou naprosto naturální lidé. Žádný diety, žádný omezování se v jídle, nejsou to tedy žádní tlouštíci, ale jsou sví, a proto je mám ráda. Ona se vlastně otázka toho hubnutí řeší hlavně v časopisech a v těch větších městech, kde jsou lidi celý dny zalezlí buď v práci, nebo doma u televize. Ale pokud by byli blíž přírodě, tak by měli úplně jiný starosti a nezaobírali se takovými zanedbatelnými věcmi!

* Co kuchyně a Helena Zeťová?

Řekové například tvrdí, že mají nejlepší kuchyni v celosvětovém měřítku. Ale já si to nemyslím! Ano, oni mají velmi chutnou a především zdravou kuchyni, ale nejlepší je podle mého názoru ta naše, česká! Miluji taková hodně tučná jídla nebo omáčky, to je moje!

* Takže exotická jídla vám nic neříkají?

V Řecku se ve velkém konzumují ryby a všechny mořské příšerky, ale to jde skutečně mimo mě. Bez toho se velmi ráda obejdu.


Helena_Zetova

PLNĚNÉ PAPRIKOVÉ LUSKY PODLE ŘEKŮ

INGREDIENCE:

Paprikové lusky, rýže, rajčatový protlak nebo rajčata (může být obojí), koření podle chuti, ale rozhodně by nemělo chybět „řecké“ oregano, sůl a pepř.

POSTUP PŘÍPRAVY:

Nejprve dáte vařit rýži (počet sáčků záleží na vás a na tom, pro kolik strávníků se rozhodnete tento pokrm připravovat!). Mezitím z řádně opláchnutých paprik odstraníte jádřince a připravíte si tak tuto zeleninu na naplnění. Když je rýže uvařená, smícháte ji v misce s rajčatovým protlakem, do směsi můžete nadrobno nakrájet rajčata, okořeníte oreganem a kořením podle chuti, mírně osolíte, opepříte. Takto promíchanou a připravenou rýžovou směsí naplníte paprikové lusky a dáte zapéct. Podléváte vodou, žádný olej! Po upečení můžete ihned servírovat. Řekové k tomuto jídlu s oblibou jedí hranolky, ale to oni ke všemu, což nedoporučuji. Takto samotné je to opravdu vynikající jídlo, které je snad i dietní a rozhodně člověka zasytí!

Dobrou chuť vám přeje Helena Zeťová

Světlana zárubová - po svátcích o 2 kila "silnější"

Svetlana_zarubova

Asi jako každá dívka či žena i ona dobře ví, co je to dieta. Tvrdí, že televizní kamera je neúprosná, protože vám přidává nějaká ta kila navíc. I když kontrastně k vyřčenému vypadá z řad moderátorek hlavních zpravodajských relací v tuzemsku nejštíhleji!

„V životě by mě nenapadlo, že budu vůbec kdy oslovena, abych dělala rozhovor do časopisu o dietách! Čekala bych ledacos, ale tuto nabídku určitě ne. Ale musím uznat, že se mi s vámi povídalo báječně,“ přiznala se nám na úplný závěr našeho povídání Světlana. Zprvu, pravda, jsme si také nebyli 100% jistí, zdali vůbec s touto velmi štíhlou moderátorkou rozhovor pořídíme. Domnívali jsme se totiž, že vše, co se točí kolem štíhlé linie a diet, ona vůbec neřeší. Prostě proto, že to nepotřebuje. Ovšem spletli jsme se. Což je vlastně dobře, protože jinak by se zde pravděpodobně objevila jiná známá tvář.

* Světlano, nejenže jste vyměnila ČT za Primu, ale na první pohled jste i výrazně změnila svou image. Neberte to, prosím, jako invektivu, ale z šedé myšky se rázem stala atraktivní žena! To je asi o poznání příjemnější, ne?

Díky za kompliment, ale ten by měl být adresován spíš šikovným vizážistům a maskérkám z Primy. Nechci ale, aby to vyznělo tak, že by v České televizi nebyly kvalitní maskérky. Jen je rozdíl v tom, že tam mají tak trochu svázané ruce. Od té doby, co začala vysílat ČT24, to v maskérně jde téměř jako na běžícím páse. Na líčení jedné moderátorky mají zhruba 30 minut. Na Primě se nám v maskérně věnují i hodinu, a myslím, že je to ve výsledku vidět.

* A nyní k tomu hlavnímu, což ostatně s vizáží souvisí: štíhlá linie...

Jestli si myslíte, že nebudu mít k tomuto tématu co říct, tak se mýlíte. Naopak! Nedávno jsem si prohlížela fotky z vysoké školy a připomněla si, že jsem bývala mnohem oplácanější.

* Sláva, takže Světlana Zárubová opravdu někdy držela dietu!?

A ne jednu. Bylo to hlavně, co si pamatuji, právě v období mého vysokoškolského studia.

Svetlana_zarubova* Co tedy máte ve směru hubnutí za sebou?

Mezi mé snad vůbec první diety patřila taková ta typická, kdy člověk nepřehání během dne přísun jídla a od 17. hodiny už vůbec nejí. A pokud má hlad, hlavně pije. Ale nevydržela jsem to dlouho...

* ...a už po 19. hodině jste opět stála před ledničkou?

Ne. (smích) Tuhle dietu jsem dodržela takových plus minus čtrnáct dní. A skutečně jsem zhubla, jak jsem potřebovala. Jednou jsem držela drsnou dietu, o které kdyby se dozvěděl dietolog, asi by to s ním šlehlo. Jedla jsem pouze 1 jogurt a 1 jablko denně.

* Kdo vám to doporučil?

Nikdo. To jsem si, prosím, vymyslela sama. (smích) Ale už nikdy bych to neopakovala, protože mi bylo strašně zle. Nehledě na to, že za těch 24 hodin do těla člověk nedostal vlastně vůbec nic. Co to je 1 jablko a pak 1 jogurt?!

* Kolik jste shodila?

Pět kilo.

* A co na to říkaly vaše nervy?

Tak to už bylo horší, protože vám v hlavě neustále běží, že můžete sníst ještě to jablko, protože jogurt jste už snědla... Proto jsem toho nechala. Nakonec jsem se rozhodla, že se přece nestanu sama sobě otrokem, který by mohl za čas skončit někde na psychiatrické klinice.

* Štíhlost máte v genech?

Tak to určitě ne.

* Čili vám byla dána do vínku notná dávka štěstí na krásnou postavu?

Snažím se hodně sportovat a dodržovat zdravý životní styl. Podotýkám, že SNAŽÍM, každý den se 100% nehlídám.

* A hlídáte se alespoň při tom, co v obchodě dáváte do svého košíku?

Už nějaký ten pátek nekupuji všechny potraviny tak, jak jsem to dělala. To znamená, že jsem například z jídelníčku úplně vymazala jakékoli bílé pečivo.

* Co vás k tomu vedlo?

Momentálně asi nejvíc rady, které dostávají hlavní aktéři od paní doktorky v pořadu Jste to, co jíte! Ráda se na pořad dívám a snažím si z něj vzít něco i pro sebe v rámci správných stravovacích návyků. Je zajímavé pečlivě poslouchat paní doktorku, z toho, co říká, by si měl vzít poučení každý. Nehledě na fakt, že jsme všichni skutečně „to“, co jíme!

* Ale přece jen jsme „pouze“ lidé a ti rádi hřeší. Jak jste na tom v tomto ohledu?

Miluji zabijačky. Třeba tlačenku s cibulí bych si asi, když je příležitost, neodepřela.

* Znamená to tedy, že například sladké si odepřete bez problémů?

To je další můj „hříšek“, protože i sladké mám velmi ráda, ale když už, tak si vybírám. Tedy aby to sladké bylo i hodně dobré! Mám moc ráda jednu švýcarskou čokoládu, kterou si jednou za čas dopřeji.

* Vy si v jídle nic odpírat nemusíte, že?

Už rok chodím 3x týdně do posilovny a trénuji pod dohledem trenéra. Nechala jsem si udělat tréninkový program tzv. na tělo, řekla jsem mu, jaké partie chci vycvičit. Je to lepší, než když tam člověk jde sám a myslí si, že si zacvičí a bude vypadat jako kulturisti. To je velký omyl!

* Máme po Vánocích, je nový rok. Kolik jste přibrala?

I když jsem si na váhu raději nestoupala, tak odhaduji dvě kila. A jak je shodím? Nevečeřím a jím hodně mrkve, která dokáže opravdu zasytit.


Svetlana_zarubovaRECEPT SVĚTLANY ZÁRUBOVÉ

ŠPAGETY S NIVOVOU OMÁČKOU

INGREDIENCE: Balíček špaget, niva, 1 kysaná smetana, 20-30 dkg eidamu, sůl, pepř - podle chuti na okořenění.

POSTUP: Podle klasického návodu na obalu výrobku uvařím špagety. Mezitím si nastrouhám nivu, kterou společně s kysanou smetanou rozehřeji, a po chvíli, kdy směs zhoustne, odložím bokem. Do takto vzniklé omáčky ještě přimíchám nadrobno nastrouhaný eidam. A je hotovo! Omáčkou zaliji připravené, uvařené špagety a mohu servírovat.

PŘEJI VÁM DOBROU CHUŤ! SVĚTLANA ZÁRUBOVÁ

Hvězdné tajemství krásy

Štíhlost a bezchybná pleť je v Hollywoodu naprosto nezbytná. Každá celebrita na to však jde jinak. Odhalili jsme jejich triky a kosmetické finty, kterými se udržují ve skvělé kondici.

tajemstvi_krasy

Cameron Diaz

Narozena: 30. 8. 1972

Patří ke šťastným herečkám, protože má rychlý metabolismus a může si dopřávat jídla, co hrdlo ráčí. Všechno se spálí, takže se nemusí obávat kilogramů navíc. „Vstanu a první na co myslím, je jídlo, mám šílený hlad a mé první kroky vedou do ledničky. Většinou si dám minimálně dva kousky celozrnného chleba se sýrem a šunkou, ovocný jogurt a všechno to zakončím koblihou nebo koláčkem. Kdybych se ráno pořádně nenajedla, umřela bych do pár hodin hlady,“ říká superštíhlá herečka. Co je tedy tajemstvím, kromě rychlých obrátek metabolismu, její dokonalé postavy? „Nevydržím chvíli v klidu, pořád musím někde pobíhat a něco dělat. Kamarádi říkají, že se mnou šijí všichni čerti. Ráno vstanu v sedm hodin a až do večera se nezastavím. Pak není prostor ani pro ukládání tukových polštářků,“ říká Cam.

Krásně štíhlá postava, jakou má Cameron Diazová, ještě více vynikne s dokonale pěstěnou pokožkou. To podpoří hydratační tělové mléko s efektem lehkého opálení Nutribronze (L' Oréal, 169 Kč). Obsahuje totiž malé množství samoopalovací látky Soft-Bronzer, takže pokožka postupně získá jemný zlatavý nádech a navíc bude i hydratovaná.

tajemstvi_krasy

Paris Hilton

Narozena: 17. 2. 1981

Přestože je Paris Hiltonová typickou americkou ikonou, ani v nejmenším nenásleduje hollywoodský trend nízkokalorických diet a posedlost cvičením. Ne, Paris Hiltonová má opravdu velmi specifický program, kterým se udržuje v kondici. „Jím v McDonald's nebo KFC, a to i pozdě v noci. Nesnáším ale chuť tvrdého alkoholu, který obsahuje velké množství kalorií. Pokud jsem na party, piju Red Bull nebo víno.“ Kromě toho je známá svým nepravidelným jídelním režimem. Její přátelé říkají, že někdy celé dny nic nejí a další den zase spořádá, na co se podívá. To ovšem není dobré ani pro žaludek, ani to neprospívá postavě, i když problémy se mohou objevit až později. Zatím tedy Paris hřeší na dobrý genetický základ a rychlý metabolismus. Odborníci, kterých má kolem sebe spoustu, ji ale kladou neustále na srdce, aby se o sebe začala více starat a dbala o své zdraví. Může se totiž také stát, že ve třiceti bude už jen těžko dohánět to, co v pětadvaceti zanedbala. Rozmazlovat pokožku ale stojí za to. Dokáže to Povzbuzující tělový elixír (Oriflame, 229 Kč). Obsahuje výtažky z mandarinek a z hřebíčku, a ty působí na pokožku doslova mazlivě. Vyživuje a zároveň osvěžuje pokožku, úžasně ji provoní a celkově jí dodá pěstěný vzhled. Takže, co víc si přát!

tajemstvi_krasy

Claudia Schiffer

Narozena: 25. 6. 1970

Krásná modelka a šťastná maminka malého synka si udržuje postavu pomocí velmi přísného stravovacího režimu. Před polednem nejí nic jiného než ovoce a pije ovocné šťávy, hlavním jídlem je oběd a večeří jen velmi lehce, většinou salát nebo dušenou zeleninu. Claudia tvrdí, že se řídí teorií z knihy Fit pro život. Ta říká, že dopoledne se tělo čistí, takže není dobré ho zatěžovat těžkou potravou. Cukry a energii získá z ovoce, které se ale rychle tráví. Oběd by měl být lehký, ale zároveň výživný. Pokud je Claudia doma, obědvá se svým synkem, když pracuje, objedná si většinou sýrový sendvič a jogurt. „Večeře je jediné jídlo, na které se scházíme všichni doma a náležitě si ho vychutnáme. Já si dám salát s kuřecím masem, manželovi připravuji něco sytějšího a oba si dáme sklenku červeného vína,“ říká Claudia. Na cvičení jí mnoho času nezbývá, ale alespoň jednou za týden si chodí zaplavat nebo na aqua aerobik. Vyhlazující sérum proti celulitidě Slim Success (Lancôme, 1350 Kč) si poradí s celulitidou a viditelně vyhladí pokožku. Tak jako se vyplácí střídmost v jídle, důležitá je i pravidelná anticelulitidní péče o pokožku.

tajemstvi_krasy

Gwyneth Paltrow

Narozena: 26. 9. 1972

Má postavu, o které můžou mnohé z nás jenom snít. Za mnohé vděčí genům získaným po rodičích, ale velký podíl na tom má i makrobiotická strava, na kterou se již několik let spoléhá. Makrobiotika je založena na rozdělení potravin podle energie na jin a jang a povoluje jíst pouze produkty, které byly vypěstovány v podnebném pásmu, kde člověk žije. Gwyneth vyznává relativně benevolentní úroveň makrobiotiky, která zahrnuje širokou škálu jídla, na rozdíl od té nejpřísnější, při níž se smí jíst jen rýže a pít voda. Herečka říká: „Šedesát procent stravy musejí tvořit celozrnné potraviny, jinak jím zeleninu a ryby. Úplně jsem ze svého jídelníčku vyřadila maso, mléčné výrobky, polotovary, alkohol a nápoje s kofeinem.“ Pokud se rozhodnete makrobiotickou dietu vyzkoušet, nezapomeňte doplňovat minerální látky a vitaminy formou potravinových doplňků.

„Užívám si příjemné, horké solné koupele a obklopím se čajovými svíčkami. Je to velmi uvolňující. Jako mít lázně doma,“ říká slavná herečka, která se stala inspirací pro limitovanou kolekci Pleasures by Gwyneth Paltrow od Estée Lauder. Kolekce se skládá v parfémované vody ve spreji, uklidňující soli do koupele Soothing Bath Salts a saténového tělového spreje Body Satin Spray.

tajemstvi_krasy

Janet Jackson

Narozena: 16. 5. 1966

Přestože má již nejhorší za sebou, ještě stále nemá vyhráno. O Janet Jacksonové je všeobecně známo, že již několik let zápasí s poruchou stravování - bulimií. „Bylo pro mne velmi těžké vyrovnat se s tlakem okolí, které na mě neustále naléhalo, abych zhubla. Manažeři, producenti, agenti, všichni mi tvrdili, že když neshodím alespoň 10 kg, nemám u publika šanci. Mám geneticky danou plnější postavu, takže to pro mne bylo opravdu náročné,“ říká Janet. Vše začalo nabírat dobrý směr, když se Janet obrátila na osobního trenéra Tonyho Martineze, který jí sestavil cvičební i stravovací režim. Dvakrát týdně procvičuje nohy, třikrát týdně paže a bříško a každý druhý den se alespoň hodinu věnuje cardio tréninku. Jídelníček je rozdělen do šesti porcí, aby zbytečně nekolísala hladina krevního cukru. „Cvičení mi pomáhá udržovat váhu v ideálním rozmezí, nemluvě o tom, že mi velice zlepšuje náladu a posiluje sebedůvěru,“ dodává Janet. Tělový gel s výtažky z kaktusu a pistáciových oříšků (Body Basics) ocení nadšené sportovkyně i milovnice lehkých tělových gelů. Hydratuje pokožku a příjemně ji osvěžuje. Uplatní se hlavně po fyzické zátěži, jako je cvičení, kdy je pochopitelně tělo víc unavené a právě takový gel mu dodá cennou vzpruhu.

tajemstvi_krasy

Fergie

Narozena: 27. 3. 1975

Byly doby, kdy se Fergiina dieta a fitness plán skládal pouze z fastfoodu a nekonečných večírků s její skupinou Black Eyed Peas. Vše se změnilo, když oslavila třicetiny a uvědomila si, jak nezdravý životní styl vede. Najala si osobní trenéry a nutriční odborníky, kteří jí poradili, jak se zdravě stravovat i během jejího hektického rozvrhu a jak si každý den vyšetřit čas na krátké cvičení. Aerobní trénink se skládá z 2,5 míle na běhacím páse, kde kombinuje chůzi do kopce a chůzi pozadu. Paže a záda procvičuje pomocí kliků a jednoduchých cviků s činkami a nohy tónuje výpady a squaty. Jednou za týden chodí na pilates nebo jógu, aby se pořádně protáhla. „Dřív byl mojí nejoblíbenější pochoutkou dvojitý cheesburger s hranolky, teď si pochutnávám na salátech, jogurtech a celozrnných sendvičích a cítím se mnohem lépe,“ říká Fergie. Zpevňující sprchový gel Thermal Spa Firming (Palmolive, 64,90 Kč) s termálními minerály a výtažky z mořských řas podpoří a prokrví vaši pokožku. Masáž pokožky během ranního sprchování přispěje k odplavení toxických látek z těla.

tajemstvi_krasy

Carmen Electra

Narozena: 20. 4. 1972

Carmen Electra nedá dopustit na cardio striptýz, který sama vymyslela a učí na svých hodinách. Tvrdí, že jedině díky němu si stále udržuje dokonale štíhlou postavu. „Tancuji od svých pěti let, později jsem přidala i aerobik, ale ten mi přišel příliš fádní. Vymyslela jsem tedy sama styl, který by vyhovoval mně i kamarádkám. Rozhodně jsem nečekala, že to bude mít takový ohlas, mé hodiny jsou neustále plné,“ říká Carmen. Cardio striptýz obsahuje prvky disco tance, svůdné pohyby i vlnění u tyče. Rozhodně však nejde o výukový kurz pro budoucí striptérky. „Cílem cardio striptýzu je spálení kalorií, posílení svalů a především skvělá zábava,“ dodává Carmen. Přestože se snaží cvičit tak často, jak to jen jde, i ona má občas výpadky, kdy na trénink nemá čas. „Tehdy se snažím ještě více se zaměřit na zdravé jídlo, vyřadím všechny tučné potraviny a sladkosti, takže se nemusím bát nežádoucích kilogramů. A když se k tomu ještě přidá Zeštíhlující peelingová péče Celluli Intense Peel (Biotherm, 1290 Kč), která účinkuje jako dva přípravky - peeling a zeštíhlující tělové mléko, budou vám vaši postavu všichni závidět. Peeling totiž také podporuje zpevňování pokožky, a tak je dobré s ním počítat. Peelingová péče se aplikuje od kotníků směrem nahoru a důkladně se vmasíruje do pokožky. To přispěje k jejímu prokrvení a zároveň snazšímu vstřebání do pokožky. A v místům, kde se celulitida už usídlila, prospěje poštipovací masáž.

tajemstvi_krasy

Alicia Silverstone

Narozena: 4. 10. 1976

Alicia vyzkoušela mnoho diet a cvičebních programů, které by jí pomohly udržet se fit a být štíhlou. Nic ale příliš nefungovalo. Váha klesla a zase stoupala. Zlom nastal ve chvíli, kdy potkala dnes už svého manžela, Christophera Jareckiho, zaníceného vegana a ochránce přírody. „Naučil mne milovat přírodu a všechno živé kolem mne a já jsem nepozorovaně úplně změnila jídelníček. Nejdříve jsem vyřadila pouze maso a ryby, ale časem jsem zjistila, že nemusím jíst ani vejce a mléčné výrobky. Místo nich jsem do svého jídelníčku zařadila tofu, luštěniny, sóju a celozrnné obiloviny. Aniž bych se o to zvlášť snažila, během několika měsíců jsem měla pár přebytečných kilogramů dole a pleť se mi vyjasnila a zjemnila,“ tvrdí Alicia. „Ani jeden z nás nemá rád přeplněná fitness centra plná funících, potících se lidí a dáváme přednost pohybu v přírodě. Skoro každý víkend vyrážíme na dlouhé túry a přes týden chodíme na dlouhé procházky s našimi čtyřmi pejsky.“ Odborníci se staví k veganství velmi rozporuplně. Někteří tvrdí, že je jejich strava značně nevyvážená a neobsahuje dostatek vitaminů a minerálů, ostatní tak odmítaví nejsou. Pravda je, jak již to většinou bývá, někde uprostřed. Unavené tělo si po fyzické námaze žádá uvolnění a regeneraci, ať už máte za sebou dlouhou túru, spinning nebo třeba squashový zápas. Regenerační olej Relax (Salus, 100 Kč) regeneruje pokožku a uvolňuje svaly a navíc přispívá k dobré náladě.

Fitness program podle celebrit

Každá z nás potřebuje jiný cvičební tréning. Stejně jako známé celebrity. Otestujte svůj typ v našem hvězdném kvízu a zjistěte, jaké cvičení je vhodné právě pro vás.

hvezdne diety

"C"

I když je vaše bříško trošku kulatější a občas máte problémy s upřenými pohledy do vašeho výstřihu, můžete se pyšnit štíhlými stehny a malým zadečkem.

Stejně jako herečka a zpěvačka Jessica Simpsonová nebo Madonna, i když to na nich na první pohled nepoznáte. Jsou tedy skvělým příkladem a inspirací. Jakmile polevíte ve cvičení a dietě, projeví se kila navíc na bříšku a hlavně zadní části paží. Na tyto partie tedy zaměřte i váš trénink.

Bříško můžete posilovat každý den, protože má rychlou schopnost regenerace. Tricepsy nejlépe potrápíte při klicích, zkuste každý den udělat aspoň 20. Nezapomínejte ani na aerobní aktivity, jako je běh, jízda na kole, squash apod. Z potravin se vyhýbejte především sladkostem a tučným jídlům, faldy kolem pasu by jen rostly.

hvezdne diety

"B"

Klidně byste mohla soutěžit s Kirsten Dunstovou nebo Scarlett Johanssonovou, která z vás má štíhlejší postavu. Máteštěstí, že váš metabolismus pracuje na plné obrátky, a i když si v jídle rozhodně neodpíráte, není to na vás vidět.

Nic však nemusí trvat věčně,a proto začněte již nyní na své postavě pracovat, abyste nebyla později nepříjemně překvapena. Vybírejte si spíše posilovací aktivity, kde není přílišaerobní složky, která spaluje tuky. Vhodná je jóga, pilates i tai-či.

Jednou za čas si jděte zaplavat nebo na aqua aerobik. V jídelníčku si dopřávejte co nejvíce proteinů a energii doplňujte ovocem, celozrnným pečivem a těstovinami.


hvezdne diety

"A"

Jste „zadečková“ kráska stejně jako J.Lo. Pravděpodobně přibíráte více v oblasti boků a horní části stehen, ale váš pas zůstává i v období Vánoc kilogramy navíc nedotčen.

Je prokázáno, že mužskou pozornost přitáhne především výrazný optický rozdíl v obvodu boků a pasu. Zadeček je ale sexy jen tehdy, pokud je pevný a pěkně zaoblený. Proto se soustřeďte na lehké posilování s malou zátěží a vyhněte se cvikům, jako jsou dřepy s velkou činkou, nebo na leg-pressu.

Nepřehánějte to také se spinningem, který u některých lidí způsobuje nadměrné nabírání svalové hmoty na spodní polovině těla. Nepodceňujte celulitidu, a i když k ní nemáte genetické dispozice, používejte pravidelně zpevňovací krémy a jednou za čas si dopřejte lymfodrenážní masáž.hvezdne diety

"D"

Díky své ženské postavě s plnými křivkami jste terčem závisti mnoha žen. Nic si z toho nedělejte, stejně je na tom i Salma Hayeková a Halle Berryová.

Pokud se vám někde ukládají tukové polštářky, vždy je to jen na těch správných místech. Abyste si super postavu udržela, cvičte pravidelně a snažte se kombinovat různé aktivity. Posilujte, běhejte, choďte na aerobik, naučte se lézt po skalách.

Všeho ale s mírou a ani trénink nepřehánějte, máte totiž tendenci nabírat svalovou hmotu a ta by na vás nevypadala dobře.hvezdne diety

Krásná šermířka Keira Knightley

Keira

Keira Knightley vždy vynikala štíhlou postavou, ale v poslední době ještě více zhubla. Spekuluje se i o anorexii. Co si o svojí postavě a dietách myslí ona?

„Anorexií rozhodně netrpím. Měla jsem toho zkrátka jen v poslední době hodně a jsem typ člověka, který při stresu a pracovním vypětí vždy hubne. Navíc mám smůlu, že je na mně každé kilo dole dost vidět. Na druhou stranu jsem ráda, že se diskuse o anorexii otevřela. Mám kolem sebe spoustu lidí a kolegyň, kteří poruchami příjmu potravy trpí a tají to. Každou zmínku o nebezpečnosti těchto nemocí proto jen vítám,“ říká k tomu Keira. Sama by naopak ráda několik kilo přibrala, aby získala ženštější křivky. Tvrdí, že pokud by na sobě mohla něco změnit, přála by si větší poprsí a silnější nohy. Dokonce v budoucnosti nevylučuje ani plastickou operaci, která by jí pomohla k bujnějšímu hrudníku. „Zatím to ale neřeším, uvidím, jak se má postava změní po narození dětí,“ dodává.

HŘEŠÍ NA GENY

Jídelníček Keiry Knightleyové není rozhodně prototypem správné výživy. Jejím nejoblíbenějším jídlem jsou hranolky, zmrzlina a tabulku čokolády si dopřává skoro každý den. Jaké je tedy tajemství její superštíhlé postavy? „Jím všechno, ale nikdy se nepřejídám. Jsem labužník, takže nelituji peněz, které za dobré jídlo a pití vydám, ale o to více se ho snažím vychutnat. To taky znamená, že se nikdy nepřejídám a od všeho si nechávám servírovat jen malé porce,“ říká herečka. Časté, ale minimální porce jsou skvělým nástrojem, jak si udržet metabolismus v rychlém tempu a nezabřednout do bludného kruhu jojo efektu. Štíhlou postavu má Keira pravděpodobně také v genech, protože i její maminka a babička byly velmi štíhlé. „Teď na to trochu hřeším a postavou se prakticky vůbec nezabývám. Vím, že to tak ale nebude navždy a že jednou budu muset svoje stravovací návyky podrobit ozdravující kúře, jinak se ze mne stane obrovská koule,“ říká na půl žertem Keira.

ŠERM NA BAHAMÁCH

Ať otevřete kterýkoli magazín o celebritách, můžete si být jisti, že dříve nebo později narazíte i na článek o dokonalém bříšku Keiry. Přestože během roku do fitka nechodí a ani jinak nesportuje, jakmile se připravuje na novou filmovou roli, obrátí se na zkušené odborníky. Když natáčela již zmiňované Piráty z Karibiku: Truhla mrtvého muže, trénovala hlavně šerm, který pro svou roli nutně potřebovala. „Šerm je velmi všestranný sport. Posiluje celé tělo - paže, bříško i nohy. Musíte být i velmi rychlí a mrštní, jinak proti soupeři nemáte šanci. Poslední týdny před zahájením natáčení jsem trénovala i několik hodin denně, protože jsem věděla, že mne čekají šermovací scény v těžkých kostýmech s korzetem a krinolínou. Navíc se filmovalo ve velmi drsných podmínkách na hornatém pobřeží Bahamských ostrovů, kde jsme naběhali desítky kilometrů. Pak se nemůžete divit, že jsem pár kilo shodila,“ vysvětluje svoji ztrátu váhy Keira.

HISTORICKÁ INSPIRACE

Piráti z Karibiku nadchli Keiru natolik, že do svého jídelníčku zařadila i pšeničné placky, které se v té době jedly prakticky ke všemu a při jakékoli příležitosti. „Připravíte je velmi jednoduše, rozemelete přebranou pšenici, smícháte ji s vodou, olejem, solí a kmínem a vypracujete hladké těsto. Polévkovou lžící tvarujte na teflonové pánvi malé placičky a opečte je dozlatova. Mně osobně chutnají nejvíce k zeleninovému salátu nebo je jím s tvarohem smíchaným s bylinkami,“ doporučuje herečka.

Tip: Keira je známá tím, že miluje dlouhé procházky a výlety. Jakmile má čas, vyráží na venkov do přírody, kde dokáže nachodit desítky kilometrů.

Giada de Laurentiis miluje jídlo i vaření

Giada LaurentiisLásku k jídlu a vaření získala již jako malá holčička. Díky ní se stala uznávanou kulinární odbornicí a získala si srdce celé Ameriky. Narodila se v Římě do typické velké italské rodiny, kde jídlo tvořilo středobod veškerého dění. Jejím dědečkem byl známý filmový producent Dino De Laurent, který ji učil připravovat mnoho rodinných receptů a zasvětil ji do tajů gurmánské kuchyně.

Svoje první kuchařské výtvory pak servírovala právě jeho přátelům a hercům, kteří se u nich doma často scházeli. Vášeň pro vaření Giadu již nepustila, a tak se ihned po střední škole vydala do Francie, kde v Paříži absolvovala trénink v prestižní restauraci Le Cordon Blue. Později se odstěhovala za svým manželem do Los Angeles, kde žije dodnes.

DVAKRÁT DENNĚ V TELEVIZI

Tvrdí se, že Amerika je zemí neomezených možností a u Giady se to potvrdilo stoprocentně. Již dva roky po usazení v LA se představila jako šéfkuchařka na populárním kanálu Food Network. V její kuchařské show „Everyday Italian“ předvádí, jak připravit rychle zdravá a skvělá jídla vycházející z tradiční italské kuchyně. Úspěch dokládá již jen fakt, že se show vysílá dvanáctkrát týdně. Kromě toho několikrát týdně vystupuje v pořadu, který nabízí pohled do zákulisí přípravy svatebních hostin a velkých party. Mimoto píše kuchařské knížky, spolupracuje s několika odbornými časopisy a plánuje otevřít vlastní italskou restauraci. „Jižanský temperament se u mě projevuje především neustálou aktivitou a novými nápady,“ říká Giada.

ČOKOLÁDU KAŽDÝ DEN

Asi každého napadne, jak je možné, že i když se celý den točí kolem delikates a skvělého jídla má dokonale štíhlou postavu a ani gram tuku navíc. „Na stejnou otázku se mne ptají téměř všichni a já odpovídám všem stejně: genetika, malé porce a čerstvé ingredience. Kdybyste viděli moji matku na fotografii, zjistili byste, že je také velmi drobná. Takže musím poděkovat spíše jí, za dobré geny i za to, že mne vždy vedla k tomu, abych se nepřejídala a jedla pestře. Navíc, nikdy si nesedám k velkému talíři s horou jídla, ani nemusím dojídat vše do posledního drobečku. Snažím se jíst spíše malá jídla po celý den. Ano, samozřejmě že miluji čokoládu a nedovedu si bez ní představit jediný den, ale vždy jen kousíček,“ dodává ke svému stravování Giada.

VAŘENÍ JE ZÁPŘAH NA NOHY

Kalifornie je zemí slunce a moře, a právě proto si ji Giada vybrala jako svůj nový domov. „Ráda běhám za východu slunce na pláži, a pokud nemám hned dopoledne natáčení, zůstávám tam i na lekce sunrise jógy. Běh mne nabudí a dodá energii, jóga zase zklidní moji mysl, takže se pak lépe soustředím na práci,“ popisuje svoji pravidelnou aktivitu. Během dne u vaření hodně stojí na nohou, takže ji večer pořádně bolí a trochu i otékají. „Proti tomu se snažím bojovat večerní půlhodinkou plavání, a když je úplně nejhůř, tak si zkrátka položím nohy na stůl a aspoň půl hodiny relaxuji. Pomáhají mi také chladivé zábaly, které mi po opravdu náročném dni přikládá můj milovaný manžel.“v


VYCHYTÁVKY ITALSKÉ KUCHYNĚ

Co vám nesmí chybět ve spíži, když se chystáte vařit „poitalsku“? Olivový olej extra virgin, čerstvý česnek, různé druhy těstovin, italský tuňák v konzervě, omáčka marinara, sušené bylinky, cibule, italské červené víno, olivy a ocet balsamico.

Víte, že... kromě italské kuchyně si Giada potrpí na japonská jídla? Jsou velmi jednoduchá, připravená z ně kolika málo surovin, lehce stravitelná, ale chutnají naprosto výtečně?

1  
2