Kolik má jídlo energie

Naučte se jíst

Na talíři Naučte se jíst

Abyste hubli, vyplatí se jíst méně, zdravěji a používat přitom pár triků, které vám to všechno ještě více usnadní. Roli totiž hraje i to, jak si jídlo připravíte, na jaký talíř si ho naložíte a do čeho se přitom oblečete.

Schválně, tipnete si absolutního vítěze v soutěži o to, jaké jídlo vám přinese nejvíce nežádoucích kilojoulů? Možná pomýšlíte na vepřo knedlo zelo, možná byste obvinili svíčkovou, případně nějakou lahůdku typu obložený chlebíček. Pravda, to také nejsou zrovna dietní pokrmy, ale skutečné zabijáky veškeré snahy o štíhlou linii je třeba hledat jinde.

Co nejhoršího si můžete dát na talíř

Mezi 100 většími a menšími jídly, která vám podrobněji představujeme na následujících čtyřech stranách, vám absolutně nejvíc energie přinese vepřové kung pao se smaženými nudlemi se svými více než šesti tisíci kilojouly. Je v něm příliš mnoho tuků z oleje, masa i oříšků a nakonec i z nudlí, které navíc dodávají jídlu zbytečně moc sacharidů. Vzhledem ke způsobu přípravy a použitým ingrediencím to moc nevyhrajete, ani když zaměníte vepřové za kuřecí - i tak bude mít jídlo kolem 4000 kilojoulů a to je na jeden oběd nebo snad dokonce večeři příliš mnoho.
Pro hubnutí se přitom jako ideální denní příjem doporučuje zhruba 5000 kilojoulů přijatých postupně v pěti až šesti porcích rozložených do celého dne.
O mnoho lépe než kung pao nedopadla ani česká klasika - smažák, hranolky a tatarka, které to společně dotáhly na 5510 kilojoulů, a vánoční kapr s velkou porcí salátu, který strávníkům naúčtuje 4910 kilojoulů za jediný talíř. Podobně je na tom pizza.
Nevinná nejsou ani zdánlivě malá jídla, jako je gyros, který si koupíte na ulici kvůli okamžitému hladu. Jeho 3200 kilojoulů je však na pováženou, stejně jako 3680 kilojoulů, kterých snadno docílíte, pokud si dáte dvacet deka pochoutkového salátu se dvěma rohlíky.
Podrobně oblíbená česká jídla od snídaňových přes obědy a večeře až po různé laskominy rozebíráme v dnešní příloze v rámci seriálu Hubněte s MF DNES. Uvádíme k nim mimo jiné i to, za jak dlouho a jakým pohybem přijatou energii zase vydáte. Jde samozřejmě zejména o situaci, kdy byste si takové jídlo dávali nad svůj běžný energetický příjem, při kterém hubnete nebo si váhu udržujete.

Smažené, nebo dušené?

Díky tabulkám si tak budete moci například snáze uvědomit, co čím stojí za to nahradit.
Mějte na paměti také to, že o energetické hodnotě výsledného pokrmu zásadním způsobem rozhoduje způsob přípravy.
Kuřecí maso má v průměru 520 kilojoulů na 100 gramů -avšak zatímco stejně velká porce grilovaného kuřete zůstane na přijatelných 680 kilojoulech, kuřecí na kari se smetanou už má při stejné hmotnosti 1060 kilojoulů. A řízek ze 100 gramů kuřecího už má 1980 kilojoulů - protože se do něj vsákne olej o hodnotě až 950 kilojoulů. Pokud uděláte „svíčkovou“ z krůtího masa, avšak prošpikujete ji slaninou a neuberete na smetaně, dietní jídlo také rozhodně nezískáte.
Na podobné záludnosti si dávejte pozor, když se vydáte třeba do italské nebo čínské restaurace. Oba národy sice dokážou vařit v zásadě zdravě, ale česká varianta italské kuchyně je příliš kalorická třeba proto, že porce těstovin bývají větší a více zalité omáčkami.
Chystáte-li jednohubky na oslavu a víte-li, že se jich nebudete umět zříci, použijte na podklad místo pečiva kousek okurky, mrkve nebo kedlubny. Rozdíl bude fascinující - tác až se 60 takovými jednohubkami se svou energetickou hodnotou vyrovná jedinému obloženému chlebíčku. Platí to samozřejmě v případě, že na jednohubky nedáte uzeniny nebo tučné sýry, ale třeba pomazánku z různě ochuceného nízkotučného tvarohu.
Dobrým fíglem jsou také polévky, byť ne ty zahušťované jíškou. Jejich výhodou je, že zaplní žaludek, zahřejí, vejde se do nich dost zeleniny, ale nepokažte si takové jídlo krutony, příliš mnoha vejci, jíškou, nočky a podobně.
Nestačí jen sledovat kilojouly Kromě hlídání si toho, kolik vám které jídlo dodá energie, si můžete při hubnutí pomáhat i různými triky, kterými třeba mírně ošálíte svou mysl.
Zkuste si nandat jídlo na menší talíř, bude se vám zdát, že ho máte více. Nebo si jídlo, u něhož je to možné, předem pokrájejte na kousky a vyskládejte na talíř. Nezapomeňte si často čistit zuby, i to dokáže způsobit, že si rozmyslíte něco jen tak uzobávat.
Jste-li třeba někde na oslavě nebo na večeři v restauraci, hodně pijte vodu, jezte pomalu a vše dobře rozžvýkejte, zapojujte se do hovorů - díky tomu všemu toho sníte méně. Pokud to situace unese, vezměte si žvýkačku. Vyražte v těsnějším oblečení, abyste měli už předem pocit, že se nemůžete přejíst. Ženám může pomoci i pomyšlení, že by si při jídle zbytečně setřely rtěnku a podobně.

***

1 rizoto, 2 varianty
Z vepřového masa 4100 kJ
100 g vepřového
10 g sádla
30 g cibule
150g steril. leča s olejem
30 g kečupu
80 g rýže
20 g sýra s 45 % tuku

Z kuřecího masa 2250 kJ
120 g kuřecích prsou
5 g oleje
30 g cibule
40 g rýže
50 g pórku
150 g brokolice
50 g mrkve
20 g kukuřice
30 g eidamu s 30 % tuku
Zdroj: STOB

Některá běžná jídla mají víc energie, než se má sníst při hubnutí za den. Třeba smažený sýr s hranolky a tatarkou.

Foto popis| NENÍ TO MÁLO? Ani při hubnutí nesmíte hladovět, ale připravte si jídlo tak, aby v něm nebyl zbytečně přidaný olej, strouhanka nebo cukr