Náhradní sladidla

Náhradní (alternativní) sladidla (někdy označovaná jako umělá) jsou vděčným tématem a dotazy na ně se stále opakují. Ze strany státních a vědeckých institucí jsme ujišťováni o jejich bezpečnosti, občas však problesknou zprávy poplašné, vyslovující různá podezření. Podíváme-li se na tuto problematiku s odstupem a v pozici obézního, musíme nutně dojít k těmto závěrům:

1. Zdravotní stav ovlivňuje mnohem více celková skladba jídelníčku než jedna drobná jednotlivost (absurdní představu skýtá člověk, jež by nevzal do úst zeleninu, třikrát denně konzumuje maso a uzeniny, ale rozčilující se nad údajnou hrozbou náhradního sladidla).

2. Vždy je nutno vzít v úvahu množství, které denně konzumujeme. Jestliže někdo bez sladké chuti nepřežije jediný den a v zájmu linie vypije 2 l nápojů slazených náhradním sladidlem, může to již představovat problém. Pokud je však v pestrém jídelníčku káva nebo čaj slazené sladidly, jogurt či jogurtové mléko se sladidly, což dotyčnému pomůže vyvarovat se cukru nebo sladkostem, nejsou obavy na místě. Jako vždy platí především pořekadlo „všeho s mírou“.

3. Cukr, který celý civilizovaný svět konzumuje v množství přibližně 40 kg/osobu/rok skutečně zabíjí. A to tehdy, je-li příčinou vzniku těžké obezity nebo diabetu. Co je tedy skutečným zlem a co jen pseudostrašákem?

4. Náhradní sladidla jsou stále dokonalejší. Starší generace sladidel (sacharin, cyklamáty) se již pomalu vytrácí ze scény, v současné době jimi bývají slazeny zejména limonády, které jsou nabízeny za podezřele nízké ceny. Aspartam je sladidlo, které se skládá ze dvou aminokyselin, jež spolu spojeny mají sladivou schopnost. Vzhledem k tomu, že se tyto aminokyseliny běžně vyskytují ve stravě, je zcela bezpečný.

5. Pro každou alternativu cukru je stanoveno doporučené denní přípustné množství spotřeby (ADI - Acceptable Daily Intake). Aspartam má z náhradních sladidel nejvyšší denní limit (40 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, sacharin má denní limit 5 mg/1kg hmotnosti, acesulfam K 15 mg/ 1 kg hmotnosti. I tato čísla dávají určité vodítko k výběru. Společnost STOB doporučuje sladidla firmy FAN – firmy, která je největší svého druhu v České republice a má již 15 let tradici na trhu.

Více informací najdete na www.fansladidla.cz