Snídaně

Snídaně

SnídaněMnoho lidí žije v domnění, že snídaně je zcela nepodstatná. Ačkoliv se to nezdá pro snídani je mnoho důvodů, proč ji nevynechávat.

Pokud dochází k opomíjení snídaně a našim prvním jídlem je až oběd, dochází k nerovnoměrnému příjmu energie. Organismus potřebuje mít stálý příjem energie, aby si s ní mohl hospodařit v průběhu celého dne. Pokud je našim prvním jídlem až oběd, tak logicky vzato od večeře (cca kolem 19. hod) nám uplyne více než 17 hodin. Organismus postrádá stálý přísun energie a "přepíná se" na úsporný režim - tzn. jakákoliv následně přijatá energie musí být uložena do zásoby, aby byl organismus připraven na další hladovění.  Tak si nevědomky zaděláváme na obezitu.

Tělo potřebuje dodat energii již od rána. Naopak ve večerních hodinách potřeba energie klesá. Navíc čím víc budeme hladovět, tím větší porci na oběd sníme a dochází k přejídání. To vede jednak k značnému zatížení trávicího traktu a opět k riziku vzniku obezity.
Snídaně je start do nového dne, dodáme si tak ranní dávku energie, díky čemuž si nastolíme i psychickou pohodu. Hladověním dochází k poklesu hladiny krevních cukrů  (tzv. hypoglykémie), což má za následek nervozitu, nepozornost podrážděnost či dokonce mdloby.

Důležitá je nejen správná frekvence jídel ale také složení stravy. Mnoho lidí si po ránu vystačí jen s černou kávou či začíná den se zcela nevhodnými potravinami - např. rohlík s máslem a paštikou, či uzeninou nebo párky (vysoký obsah tuků, cholesterolu a soli). Ne příliš vhodnou variantou snídaní jsou také sladké koláče a sladké müsli (obsahují značné množství jednoduchých cukrů) navíc doplněné plnotučnými mléčnými výrobky (vysoký obsah tuků a cholesterolu).

Správná snídaně by měla vycházet ze zásad zdravé stravy. Energetická hodnota by měla být tvořena 20-25 % z celkového denního příjmu energie. Snídaně by správně měla obsahovat celozrnné pečivo či neslazené snídaňové cereálie, mléčný výrobek s nižším obsahem tuku (sýry do 30% tuku v sušině; polotučný tvaroh; polotučné jogurty či mléčné nápoje s probiotickou kulturou) a chybět by neměla zelenina či ovoce. Uzeniny lze zcela vynechat, pro pestrost stravování lze doporučit kuřecí či libovou šunku. Nesmíme zapomínat ani na příjem tekutin, ovšem černý čaj a káva se do tekutin nepočítají - naopak za každým šálkem kávy či černého čaje bychom měli vypít 2 dcl vody. Vhodný je tedy ovocný či zelený čaj, vodou ředěné 100% ovocné džusy, ale základ pitného režimu by měl být tvoře