Vše co potřebujete vědět o alergiích

Alergiemi trpí již jedna třetina světové populace

alergie

Nějakým druhem alergie trpí obrovské množství lidí. Podle některých údajů je až 30-35 % lidí, kteří jsou citliví na velké množství alergenů (tj. látek, které vyvolávají alergické reakce).

V tomto článku se dozvíte, proč někteří lidé trpí alergiemi a co je vyvolává. Jestliže mezi tyto lidi patříte, měli byste si na konci tohoto článku přečíst, jak s alergiemi bojovat.

Proč dostáváme alergie?

Vědci nedospěli k jednotnému závěru ohledně pravé příčiny výskytu alergií. Někteří tvrdí, že citlivost na alergeny je dědičná. Jiní zase věří, že alergie dostáváme při kontaktu s alergeny, když je náš imunitní systém oslaben v důsledku nemoci a nemůže se tak sám náležitě bránit. To je také důvod, proč již nejsme vůči těmto alergenům imunní a projevuje se alergie. Alergie způsobuje několik faktorů – mezi ty nejběžnější se řadí:

  • plísně
  • prachoví roztoči v domácnostech
  • některá jídla, např. oříšky, mořské plody, vajíčka, sója, mléko, cereálie (především kukuřice)
  • léky, např. penicilin, lokální anestetika …
  • hmyzí jed (píchnutí od včely) …

Jak poznat alergickou reakci?

Alergické příznaky se rozdělují do tří kategorií: mírné, střední a silné

1. Mírná alergická reakce

Objevuje se na malých částech těla v podobě vyrážek, zarudnutí, slzení nebo problémů s nosem. Tyto mírné reakce se nerozšiřují na další části těla.

2. Střední alergická reakce

Obvykle se rozkládá na větší části těla. Např. svědění se může rozšířit z krku na ramena, obličej a hruď. Střední alergická reakce vyvolává potíže s dýcháním.

3. Silná alergická reakce

Jedná se o silnou reakci našeho těla na alergen se kterým jsme přišli do kontaktu a který napadá celé tělo. Skutečně silné příznaky mohou vyvolat silnou alergickou reakci, která může být smrtelná. Začátek této reakce je doprovázen svěděním, které se okamžitě rozšíří na celé tělo, a může dojít i k vážnějším příznakům - např. k zablokování respiračního ústrojí nebo dokonce k zadušení.

Jak s alergiemi bojovat? 

Pravidelně vysávejte a uklízejte Vaši domácnost. Pravidelným čištěním a utíráním prachu omezujete množství alergenů u Vás doma. Více uklízení znamená méně prachových roztočů.

Jestliže máte alergie často, vyvarujte se domácích zvířat, která jsou opeřená či srstnatá. Peří a srst jsou totiž častou příčinou alergií.

Dávejte pozor na to, aby Váš byt nebyl vlhký, protože by tak mohlo dojít k výskytu plísní, které jsou jednou z nejčastějších příčin alergií.

U některých vitamínů je známo, že zvyšují Vaši odolnost vůči alergenům. Měli byste mít dostatek vitamínu A, C a E:

  • vitamín C je při boji s alergiemi velice účinný – jedná se o silný antioxidant, zrychluje činnost imunitního systému a je přírodním antihistaminikem.
  • vitamín E se také úspěšně používá při léčbě alergií, protože je to silný antioxidant, který pracuje na poli nitrobuněčných spojů. 
  • mnoho prospěšných ingrediencí účinných při boji s alergiemi se vyskytuje v zeleném čaji.

Nejdůležitější je prevence - proto se dobře starejte o svůj imunitní systém (buďte opatrní především na podzim a v zimě). V případě, že onemocníte a Váš imunitní systém zeslábne, vyvarujte se kontaktu s alergeny, které by mohly vyvolat vleklou alergii.

Obsah tohoto článku má informativní charakter a nelze jej zaměňovat za lékařské vyjádření.